Ο Ολυμπιακός απώλεσε διαφορά 14 πόντων απέναντι στη Χατάι της Κατερίνας Χατζηδάκη και ηττήθηκε με 80-76 στο ΣΕΦ, με αποτέλεσμα να αποχαιρετήσει το ευρωπαϊκό του όνειρο για φέτος.

Οι «ερυθρόλευκες » θέλανε το αποτέλεσμα που θα τους κρατούσε ζωντανούς στο κυνήγι των θέσεων που οδηγούν στην επόμενη φάση του Eurocup, αλλά η Χατάι με «βομβαρδισμό» από τα 6.75μ στο τελευταίο δεκάλεπτο επέστρεψε στο παιχνίδι και πήρε τη νίκη.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι και με πρωταγωνίστρια την Άννα Σπυριδοπούλου, έφτασε μέχρι το +14 στο 29′ (62-48). Τότε η Χατάι άρχισε τη δική της αντεπίθεση και με 5-0 σερί διαμόρφωσε το 62-53 του τρίτου δεκαλέπτου. Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο για τη Χατάι. Οι φιλοξενούμενες με μεγάλο τους όπλο την ευστοχία από το τρίποντο και σημειώνοντας από το 34′ μέχρι το 38′ 4 συνεχόμενα τρίποντα έκαναν το 66-57, 68-69. Μάλιστα η τουρκική ομάδα δεν σταμάτησε εκεί καθώς δεν συνέχισε να σκοράρει, εξασφαλίζοντας στη συνέχεια τη νίκη που ήρθε με σκορ 76-80.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 39-38,  62-53, 76-80

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τζόνσον 10,Σωτηρίου 7, Σταμάτη 3 (1), Σταμολάμπρου 11 (1), Τόμας 15 (1), Κοσμά, Μάζιτς, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 8 , Σπυριδοπούλου 16 (1), Τίκβιτς 2.

Χατάι (Χατζηδάκη): Αϊντίν 10 (1), Μπασαράν 16, Γκάγιτς 15, Σνίτσινα 15 (3), Γουίλιαμς 18 (1), Νταρισίογλου, Γκιουνάι 3 (1), Κοκσάλ 3 (1).