Ο Άρης δεν κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη τις υποχρεώσεις του στο FIBA Europe Cup, παρά το γεγονός πως ήταν το φαβορί της αναμέτρησης, καθώς γνώρισε… σκληρή ήττα από την Κατάγια στο Αλεξάνδρειο με 70-79.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Βίνσεντ Σίμπσον με 13 πόντους και 7 ασίστ ενώ από τον Άρη πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπελ με 18 πόντους.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου μπήκε στον αγώνα με τον καλύτερο τρόπο και αυτό γιατί έχοντας 8/10 δίποντα και 4/7 τρίποντα στην πρώτη περίοδο κατάφεραν και είχαν το προβάδισμα σε όλα τα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού. Συγκεκριμένα, χρειάστηκε μόλις 4 λεπτά για να πάρει διαφορά 10 πόντων (14-4). Ο Άρης έφτασε ως το +15 (29-14), ενώ η συμπλήρωση των 10′ τον βρήκε να προηγείται με 29-16. Η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη όμως, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο εύστοχοι και με τρομερό σερί 4-17 σε μόλις 5 λεπτά στη δεύτερη περίοδο, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (33-33, 35′). Ο Άρης μάλιστα πέρασε το τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου κυνηγώντας στο σκορ, με τον Τζόουνς να διαμορφώνει το σκορ ημιχρόνου (42-42) με buzzer τρίποντο. Με τον Μπελ ο Άρης πήρε ελαφρύ προβάδισμα στο 23′, με τους γηπεδούχους από εκεί και πέρα να αντιμετωπίζουν προβλήματα σε άμυνα και επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να περάσουν μπροστά στο σκορ ενώ προηγήθηκαν και με 5 πόντους στο 30ο λεπτό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αστοχία του Άρη δεν βοήθησε με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα και να κατακτούν τη νίκη με σκορ 70-79.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 42-42, 53-58, 70-79.

Άρης (Αγγέλου): Μπελ 18 (1), Μποχωρίδης 2, Φλιώνης, Κάιζερ 17, Σλαφτσάκης 2, Αγγέλου, Χρηστίδης 2, Νταλό 4 (1), Χάρις 6 (2), Τζόουνς 11 (2), ΜακΓκί 6, Βεργίνης 2.

Κατάγια (Στεν): Τζέφερσον 8, Μάλινγκς 12, Σεπάλα 9 (2), Σίμπσον 13 (3), Ράιτ 11, Χεράλα, Χουολίλα 6, Πάλμι 11 (1), Περτού, Βαντάγια 9 (1).