Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κέρδισε τον Στέφανο Δέδα στο ελληνικό εμφύλιο του τελικού τουΙσραηλινού League Cup. Η Maccabi του Γιάννη Σφαιρόπουλου κέρδισε 86-84 την Hapoel Holon του Στέφανου Δέδα στον τελικό του Ισραηλινού League Cup και σήκωσε την κούπα.

Το ματς ήταν θρίλερ και κρίθηκε στο τέλος. Οι δυο ομάδες έδωσαν μάχη σώμα με σώμα. H Hapoel είχε το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με 25-18 στο 10 και 48-40 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο η Maccabi έκανε ένα επιμέρους σκορ 27-15 και γύρισε το ματς ανάποδα.

Στο 36΄ πάντως, το παιχνίδι ήταν στην… κόψη του ξυραφιού, καθώς ήταν ισόπαλο 73-73.

Στα τελευταία 4 λεπτά όμως, μίλησαν οι Wilbekin και Bender. Πήραν φάσεις, κέρδισαν φάουλ, είχαν κρύο αίμα στις βολές και χάρισαν στην Maccabi Tel Aviv το 8ο τρόπαιο του League Cup στην ιστορία της ομάδας.

Από την Maccabi πρώτο σκόρερ ήταν ο Caloiaro με 15 πόντους, ενώ από 14 πόντους είχαν οι Casspi και Wilbekin.

Από την Hapoel Holon μεγάλο ματς έκανε ο McGee, που φόρτωσε το καλάθι της Maccabi με 28 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-48, 67-63, 86-84.