Η Βίρτους Μπολόνια ξεκίνησε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα με διψήφια διαφορά, έπειτα από την εύστοχη βολή του Κράβιτς (21-11, 9’). Ο σέντερ της Βίρτους πέτυχε οχτώ πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας το απόλυτο στα σουτ εντός πεδίας που επιχείρησε (3/3 δίποντα, 2/3 βολές). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Βίρτους ανέβασαν την απόδοση τους και η είσοδος του Τσάλμερς προσέδωσε ενέργεια στην περιφέρεια της ομάδας. Η ιταλική ομάδα έκανε ένα 9-0 σερί και αφού ο Πάντερ ευστόχησε πίσω από τα 6.75 με τη λήξη των 24ων δευτερολέπτων, έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της μέχρι εκείνο το σημείο (42-25, 19’).

Στην τρίτη περίοδο η Βίρτους με ωραία κυκλοφορία της μπάλας και έξυπνες επιλογές στην επίθεση διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά. Ο Πάντερ ήταν ο κορυφαίος των τυπικά γηπεδούχων και αφού ευστόχησε από τα επτά μέτρα έκανε το +20 για την ομάδα του (48-28, 23’). Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς κράτησε τη Μπάμπεργκ δίχως σκορ για 3.30 λεπτά, αλλά οι Γερμανοί κατάφεραν να μειώσουν στους 14, έπειτα από το τρίποντο του Ράις από τη γωνία (53-39). Αυτό το ματς δεν χανόταν όμως και ο Πάντερ μας το υπενθύμιζε διαρκώς.

Με 2.5 δευτερόλεπτα για την επαναφορά, ο Αμερικανός πήρε την μπάλα και ευστόχησε ξανά από την περιφέρεια, ενώ στη συνέχεια έπειτα από το δεξί του drive και τη συμπληρωματική βολή που ευστόχησε μετά το φάουλ που το έγινε, έκανε το +24 για τη Βίρτους (63-39, 34’). Η ιταλική ομάδα επικράτησε της Μπάμπεργκ με 67-50 και ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ πέτυχε 21 πόντους, οδηγώντας την Βίρτους στον τελικό του φάιναλ φορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 42-28, 53-39, 67-50

Βίρτους Μπολόνια (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Τσάλμερς 5, Μάρτιν 2, Εμ Μπαγιέ 9, Πάντερ 21, Τέιλορ 5, Αραντόρι 6, Ρόσσι 5, Κουρνό 1, Κράβιτς 8, Μορέιρα 5, Παζόλα

Μπάμπεργκ (Φεντερίκο Περέγκο) Χέκμαν 2, Χίκμαν 4, Ράις 21, Ρούμπιτ 5, Τέιλορ 2, Αλεξάντερ 3, Χάρις 9, Ολίντε, Ζήσης 4