Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στα πρώτα λεπτά με την Ούνιξ να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του α’ δεκαλέπτου στο παγωμένο Καζακστάν, όμως στη β’ περίοδο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη παίζοντας έξυπνη άμυνα κατάφεραν να πετύχουν ένα επιμέρους σκορ 6-16.

Παρόλα αυτά στο β’ ημίχρονο οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη ήταν καλύτεροι, με τον Τζάστιν Κάρτερ να μοιράζει συνολικά 8 ασίστ και με συνολικό επιμέρους σκορ 41-28, έστειλε το παιχνίδι της παράτασης.

Στο 5λεπτο της παράτασης η κούραση και η εμπειρία ήταν τα κλειδιά για να αναδειχθεί ο νικητής, με την Ούνιξ να παίρνει στο τέλος ένα σημαντικό “διπλό” ενόψει της συνέχειας. Για τους νικητές ο καλύτερος ήταν ο Τζαμάρ Σμιθ, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους, ενώ ο Στέφαν Λάσμε πέτυχε double double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ο Λάρι Γκόρντον και ο Λεωνίδας Κασελάκης πέτυχαν 18 πόντους δίνοντας τη δική τους μάχη για τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 25-38, 45-57, 66-66, 73-78