Η πορεία του νέου παιδιού-θαύμα του ευρωπαϊκού μπάσκετ, του Victor Wembanyama, δεν σταμάτησε στη φάση των “8” του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19. Ο 17χρονος σέντερ της Villeurbanne πέτυχε 20 πόντους, έκοψε 8 σουτ και μαζί με τον Matthew Strazel (23 πόντοι) οδήγησαν τη Γαλλία στη νίκη-πρόκριση επί της Λιθουανίας με 84-79 στην παράταση, σε έναν συναρπαστικό προημιτελικό με 14 αλλαγές προβαδίσματος. Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη επί των Λιθουανών στη συγκεκριμένη διοργάνωση για τους Γάλλους, οι οποίοι είχαν 5/26 τρίποντα, ωστόσο σούταραν συνολικά με ποσοστό 49,3% (έναντι 38,4% της “Λιέτουβα”), έκλεψαν 14 φορές τη μπάλα, πέτυχαν 20 πόντους από τα 18 λιθουανικά λάθη και έβαλαν 52 μέσα από τη ρακέτα.

Οι Tubelis (19 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Rubstavicius (14 πόντοι) και Stenionis (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Λιθουανίας, η οποία άρχισε εξαιρετικά το παιχνίδι (8-2 στο 3’ και 21-13 στο 10’), προηγήθηκε 62-57 στο 34’ και μπήκε στο τελευταίο λεπτό με προβάδισμα τριών πόντων (69-66), πριν ισοφαρίσει το σκορ ο Frisch (69-69) στα 55,6″. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, αφού το tip-in του Wembanyama μετά το floater του Strazel κρίθηκε εκπρόθεσμο (σε μία οριακή φάση) και στο έξτρα πεντάλεπτο υπήρχε μία ομάδα στο γήπεδο. Οι “μπλε” μπήκαν στο γήπεδο με σερί 0-8 και προηγήθηκαν 71-80 στο 44’, παίρνοντας έτσι την πρόκριση στους “4” για 3η φορά στην ιστορία τους.

Ο Καναδάς δεν έγινε απλά η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους “4” της διοργάνωσης με τη νίκη επί της Ισπανίας (81-77). Παράλληλα, έσπασε και την… ισπανική κατάρα, αφού νίκησε τη “φούρια ρόχα” σε Παγκόσμιο Κύπελλο U19 για πρώτη φορά έπειτα από έξι ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο χωρών από το 1991 μέχρι το 2017! Ο Zach Edey (24π., 15ρ., 4κ.) κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, αλλά ο Caleb Houstan (25 πόντοι, 6 κλεψίματα) και ο Ryan Nembhard σήκωσαν τον Καναδά στις πλάτες τους στην 4η περίοδο, βοηθώντας την ομάδα τους να πάρει τη νίκη παρά τα 1/16 τρίποντα που είχε συνολικά.

Η ομάδα του Paul Weir είχε βέβαια και 29 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες (απόρροια από τα 23 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε στο παιχνίδι), ενώ έβαλε και 46 μέσα από τη ρακέτα, έναντι μόνο 28 των Ισπανών, σε έναν αμφίρροπο προημιτελικό (το προβάδισμα άλλαξε χέρια 17 φορές και καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη των επτά πόντων), που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ή καλύτερα από την κλάση των Houstan, Nembhard. Με το σκορ 63-65 στο 34’ οι δύο σταρ του Καναδά πέτυχαν 16 από τους τελευταίους 18 πόντους της ομάδας τους, βοηθώντας την να προηγηθεί 73-66 στο 37’ και να μην χάσει ξανά το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Ούτε η Σερβία πέρασε εύκολο βράδυ με αντίπαλο τη μαχητική Αργεντινή, μέχρι να την καταβάλει με 89-83. Έπειτα από 11 αλλαγές στο προβάδισμα στο 1ο ημίχρονο η ομάδα του Zoran Lukic ξέφυγε με 71-53 στο 34’ και είχε σταθερά το προβάδισμα μετά το 19’, ωστόσο είδε τη διαφορά να μειώνεται πέντε φορές μέχρι τους έξι πόντους στα τελευταία δύο λεπτά. Στο τέλος, πάντως, οι Σέρβοι άντεξαν και η ευστοχία τους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (21/23) έπαιξε μεγάλο ρόλο σε αυτό.

Ο 18χρονος Nikola Jovic (26 πόντοι, 13 ριμπάουντ) ήταν πάλι ο σταρ των Σέρβων, την ώρα που η Αργεντινή βασιζόταν σχεδόν αποκλειστικά στον ασταμάτητο Juan Francisco Fernandez (33 πόντοι, 16 ριμπάουντ) και στον Mateo Diaz (19 πόντοι). Η ομάδα του Daniel Farabello ήταν επίσης πολύ άστοχη από την περιφέρεια (4/22 τρίποντα) και δεν μπόρεσε να τριτώσει τις εκπλήξεις απέναντι σε ευρωπαϊκές ομάδες (μετά τις νίκες επί της Ισπανίας και της Τουρκίας) στο τουρνουά.

Το πιο εύκολο έργο της προημιτελικής φάσης το είχαν (αναμενόμενα) οι ΗΠΑ, που νίκησαν τη Σενεγάλη 88-58, εκμεταλλευόμενες άλλο ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα (0-9 στο 2’ και 14-40 στο 13’) στο τουρνουά. Οι Αμερικανοί ζορίστηκαν στη 2η περίοδο από την πίεση σε όλο το γήπεδο των Αφρικανών και για περίπου 7 λεπτά δεν σημείωσαν ούτε ένα καλάθι (από το 13’ μέχρι το 20’), επί της ουσίας όμως δεν απειλήθηκαν ποτέ.

Η διαφορά άλλωστε δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 11 πόντους (36-47 στο 21’) μετά την 1η περίοδο υπέρ των Αμερικανών, οι οποίοι πέτυχαν 42 πόντους από τα 28 λάθη της Σενεγάλη και για 5ο συνεχόμενο ματς δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να προηγηθούν ούτε για ένα δευτερόλεπτο! Για την ακρίβεια, η ομάδα του James Dixon II είχε το προβάδισμα για 39’43’’ στο παιχνίδι.

ΘΕΣΕΙΣ 9-16: ΕΥΚΟΛΑ “ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ” ΑΥΣΤΡΑΛΟΙ, ΤΟΥΡΚΟΙ, ΛΕΤΟΝΟΙ ΚΑΙ ΙΡΑΝΟΙ

Η Αυστραλία διέλυσε το Πουέρτο Ρίκο 95-52, κλείνοντας το 2ο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 16-50! Οι “μπούμερς” μπήκαν στο 3ο δεκάλεπτο με σερί 0-10, ξέφυγαν με 36-55 στο 17’ και στις αρχές της 4ης περιόδου εκτόξευσαν τη διαφορά χάρις σε ένα νέο μεγάλο σερί (0-17), που έκανε το σκορ 44-78 στο 34’. Η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της στο 38’ (47-93), με τον Reyne Smith να σημειώνει στο 4ο δεκάλεπτο περισσότερους πόντους (18) απ’ ότι ολόκληρο το Πουέρτο Ρίκο στο 2ο ημίχρονο (16)!

Η μονομαχία μεταξύ των δύο πάουερ φόργουορντ (Helmanis – Yeo) ήταν το πιο ενδιαφέρων στοιχείο του αγώνα ΛετονίαΚορέα, τον οποίον οι διοργανωτές κέρδισαν εύκολα με 90-67, έχοντας 51,5% εντός πεδιάς, 54 πόντους μέσα από τη ρακέτα και σταθερά το προβάδισμα μετά το αρχικό 0-2. Εν τέλει, ο Kriss Helmanis (30 πόντοι, 11 ριμπάουντ) κέρδισε και αυτός τη μονομαχία με τον Jun Seok Yeo (26 πόντοι, 13 ριμπάουντ), έστω και στα σημεία…

Το Ιράν, από τη μεριά του, νίκησε σχετικά εύκολα το Μάλι 71-59, έχοντας συνεχώς το προβάδισμα από το 15’ και ύστερα, παρότι σούταρε με ποσοστό 33,3%. Το Μάλι, βέβαια, ήταν πάλι κάκιστο επιθετικά, τελειώνοντας το ματς με 31,6% και 5/25 τρίποντα.

Στο τελευταίο, χρονικά, παιχνίδι της ημέρας για τις θέσεις 9-16, η Τουρκία συνέτριψε την Ιαπωνία 97-49, με τον Αντέμ Μπόνα να σημειώνει 20 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (9/9 δίποντα, 2/2 βολές). Οι Τούρκοι πέτυχαν 60 πόντους μέσα από τη ρακέτα, σάρωσαν τα ριμπάουντ (57-31) και σούταραν με ποσοστό 53,9%. Οι Ιάπωνες, από την άλλη, τελείωσαν το ματς με ποσοστό 26,5% και +18 στο ομαδικό rating, το 2ο χειρότερο που έχει καταγραφεί στο τουρνουά.

Διαβάστε εδώ το πανόραμα της 1ης, της 2ης, της 3ης ημέρας και της φάσης των “16”.