Δύο φορές έφτασε στο παρελθόν μέχρι τους “4” η Γαλλία σε Παγκόσμιο Κύπελλο U19. To 2007, στην Κρήτη, σταμάτησαν την πορεία της προς τον τελικό οι ΗΠΑ. Το 2019 (πάλι στην Κρήτη) έπεσε θύμα έκπληξης από το Μάλι. Στη Ρίγα, πάντως, ούτε η Σερβία μπόρεσε να την εμποδίσει, ούτε τα φάουλ του Wembanyama. Οι “μπλε” ανέτρεψαν μάλιστα διαφορά 14 πόντων, κατέβαλαν τη Σερβία με 75-69 και προκρίθηκαν στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Εφήβων για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Η ομάδα του Frederic Crapez δεν πτοήθηκε από το γεγονός ότι το μεγάλο αστέρι της, ο Victor Wembanyama, φορτώθηκε νωρίς νωρίς με φάουλ, έκανε τέσσερα συνολικά και έπαιξε μόνο 9’08’’. Δεν πτοήθηκε ούτε από το εξαιρετικό ξεκίνημα των Σέρβων, οι οποίοι προηγήθηκαν 3-11 στο 3’ και ξέφυγαν από το 11’ με 13-27. Με “όπλο” την άμυνά τους, όπως κάνουν σε όλο το τουρνουά, οι “μπλε” μπήκαν ξανά στο παιχνίδι. Ροκάνισαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο και στο ιδανικό timing πέρασαν μπροστά με 58-57 στο 32’. Ήταν το πρώτο τους προβάδισμα στο ματς και δεν το έχασαν ξανά.

Αυτή ήταν επίσης η 1η νίκη της Γαλλίας επί της Σερβίας σε Παγκόσμιο Κύπελλο (είχε 0-2 μέχρι σήμερα), η οποία ευτύχησε να έχει σε τρομερή μέρα τους περιφερειακούς της. Τον Jayson Tchicamboud (19 πόντοι, 8/10 σουτ), τον Rudy Demahis-Ballou (13 πόντοι), τον Clement Frisch (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), αλλά και τον Matthew Strazel (8 πόντοι), ο οποίος δεν σκόραρε πολύ, μοίρασε όμως και 10 ασίστ. Από πλευράς Σέρβων, οι οποίοι είχαν για 31’21’’ σταθερά το προβάδισμα, αλλά κατέρρευσαν στο φινάλε, ξεχώρισαν οι Nikola Jovic (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Lazar Stefanovic (15 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 33-39, 53-57, 75-69

Γαλλία (Crapez): Tchicamboud 19 (5/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Demahis-Ballou 13 (3), Ouedraogo 11 (15 ριμπάουντ), Eyango, Dessert 2, Marsillon Noleo, Frisch 14 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Strazel 8 (2/6 τρίποντα, 10 ασίστ), Wembanyama 1, Traore 5 (1), Ugolin 2, Lesmond.

Σερβία (Lukic): P. Kovacevic 6, Jovic 15 (7/9 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Al. Kovacevic, Petrovic 10, Stefanovic 15 (2), Medarevic, Joksimovic 2, Musikic 9 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Belic 2, Skobalj 10 (2 τρίποντα, 3 κλεψίματα).

Διαβάστε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΗΠΑ: ΓΙΑ 11Η ΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

Στον 1ο ημιτελικό της ημέρας οι ΗΠΑ χρειάστηκαν ένα σερί 17-0 από το 33’ έως το 36’, προκειμένου να δημιουργήσουν διαφορά 20 πόντων (88-68) και να καταβάλουν εν τέλει τον Καναδά με 92-86. Οι Αμερικανοί πήραν έτσι και ρεβάνς για την προ τετραετίας ήττα στον ημιτελικό του 2017 από τον Καναδά του RJ Barrett (τη μόνη ήττα τους σε επτά αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων σε Παγκόσμιο Κύπελλο U19) και προκρίθηκαν για 11η φορά στην ιστορία τους σε τελικό, όπου θα διεκδικήσουν το 8ο χρυσό μετάλλιο τους.

ΘΕΣΕΙΣ 5-8: ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ

Η Ισπανία δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τη Σενεγάλη 83-67, παρότι σούταρε με χειρότερό ποσοστό (40%) από την αντίπαλό της (43,6%). Η ουσία είναι ότι η “φούρια ρόχα” είχε το προβάδισμα από το 1ο μέχρι το τελευταίο λεπτό, έχοντας ξεφύγει με μεγάλη διαφορά (29-12) από το 14’. Η διαφορά έφτασε ακόμα και το +21 για τους Ισπανούς στο 31’ (66-45), απέναντι σε μία Σενεγάλη που παρατάχθηκε για τρίτο σερί ματς χωρίς τον καλύτερο παίκτη της, τον Ibou Dianko Badji -παράτησε την Εθνική για να συμμετάσχει στο Draft Combine του ΝΒΑ.

Περίπατο έκανε στο άλλο παιχνίδι για τις θέσεις 5-8 η Λιθουανία με αντίπαλο την Αργεντινή, φτάνοντας στη νίκη με το εμφατικό 107-81. Η ομάδα του Gediminas Petrauskas ξέφυγε από το 6’ με 26-5 χάρις σε ένα σερί 18-0 και δεν κοίταξε ξανά πίσω της. Η “Λιέτουβα” είχε 16/33 τρίποντα, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα (είχε το προβάδισμα για 39’29’’) και επέκτεινε τη διαφορά μέχρι και το +28 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (107-79), κάνοντας έτσι το 5/5 κόντρα στην Αργεντινή σε επίπεδο Παγκοσμίου Κυπέλλου Εφήβων.

ΘΕΣΕΙΣ 9-12: ΠΕΡΙΠΑΤΟΙ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΟΥΣ

Επιβλητική εμφάνιση έκανε η Αυστραλία στον πρώτο αγώνα της ημέρας για τις θέσεις 9-12, καθώς διέλυσε την οικοδέσποινα Λετονία 89-44, δείχνοντας ότι δεν άξιζε να βρίσκεται σε αυτό το μέρος του ταμπλό, αλλά στην οκτάδα. Οι “μπούμερς” πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα, προηγήθηκαν 13-2 στο 4’ με σερί 13-0 και με άλλο ένα ξέσπασμα (15-0) έκαναν το σκορ 54-18 στο 23’. Η ομάδα του Darren Perry προηγήθηκε ακόμα και με 50 πόντους διαφορά στο 39’ (89-39).

Η Τουρκία δεν δυσκολεύτηκε κι αυτή να νικήσει στο Ιράν 84-61 για τις θέσεις 9-12. Οι Τούρκοι δεν μπήκαν με… όρεξη στο παιχνίδι (οι Ιρανοί προηγήθηκαν 10-2 στο 4’ και είχαν το προβάδισμα μέχρι το 17’), αλλά έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο (26-36) με επιμέρους σκορ 1-17 στα τελευταία τέσσερα λεπτά και στο 2ο μισό της αναμέτρησης διεύρυναν περισσότερο τη διαφορά μέχρι το τελικό +23, κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια (14-40 οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα) απέναντι στο πολύ κοντύτερο Ιράν.

ΘΕΣΕΙΣ 13-16: ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΜΑΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ

Την πρώτη του νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο σημείωσε το Μάλι, που διέλυσε μάλιστα την Ιαπωνία 104-66 για τις θέσεις 13-16. Η πρωταθλήτρια Αφρικής σούταρε με ποσοστό 55,1%, κέρδισε κατά κράτος τις μάχες των ριμπάουντ (57-36), έβαλε 64 πόντους μέσα από τη ρακέτα και είχε για 38’33’’ σταθερά το προβάδισμα μετά το 2ο λεπτό, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και το +40 στο τελευταίο λεπτό (104-64).

Έπειτα από τέσσερις σερί ήττες το Πουέρτο Ρίκο επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας εύκολα της Κορέας με 99-89 χάρις στο δίδυμο Wheeler (31 πόντοι) – Pinzon (22 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ). Η ομάδα του Jorge Antonio Rincon Vela σούταρε με ποσοστό 55,6%, μοίρασε 33 ασίστ, πέτυχε 54 πόντους μέσα από τη ρακέτα και μετά το ανταγωνιστικό 1ο δεκάλεπτο (10 φορές άλλαξε η πρωτοπορία στο σκορ) είχε σταθερά το προβάδισμα, καταφέρνοντας να ξεφύγει ακόμα και με 22 πόντους διαφορά στο 36’ (95-73). Οι Jun Seok Yeo (31 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Taehun Kim (28 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Κορέας, η οποία είχε 14/40 τρίποντα.

Διαβάστε εδώ το πανόραμα της 1ης, της 2ης, της 3ης ημέρας, της φάσης των “16” και των “8”.