Το καλάθι του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19 πέτυχε στη Ρίγα ο Gonzalo Corbalan. Ο 19χρονος γκαρντ ευστόχησε σε ένα απίθανο εκτός ισορροπίας τρίποντο την ώρα που μηδενιζόταν το χρονόμετρο και η Αργεντινή διέπραξε την έκπληξη του τουρνουά, αποκλείοντας από τη φάση των “16” την Τουρκία με 76-74.

Πέρα από… clutch στο φινάλε, ο Corbalan (25 πόντοι, 9/12 σουτ) ήταν και συνολικά ο κορυφαίος παίκτης της Αργεντινής, σε ένα ματς που ήταν ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με εξαίρεση τα διαστήματα που οι Αργεντινοί ξέφυγαν με 38-28 στο 18’ και οι Τούρκοι με 48-57 στο 28’. Στο 2ο ημίχρονο, πάντως, η Τουρκία ήταν αυτή που έμοιαζε να το ελέγχει, παρότι έκανε συνολικά 26 λάθη και δέχτηκε 29 πόντους από αυτά. Η Τουρκία ήταν αυτή που έμοιαζε να βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση μετά τις βολές του Haltali 3,4’’ πριν από τη λήξη. Ο Corbalan, όμως, δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη.

Την πιο εμφατική νίκη της φάσης των “16” σημείωσαν οι ΗΠΑ, οι οποίες ξεπέρασαν το νωθρό ξεκίνημα (sic) και διέλυσαν την Κορέα 132-60, έχοντας προηγηθεί ακόμα και με 74 πόντους διαφορά στο τελευταίο λεπτό (132-58). Οι αριθμοί αποτελούν τον καλύτερο μάρτυρα για το τι έγινε στο βραδινό ματς της Ρίγα, όπου οι Αμερικανοί είχαν οκτώ παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κατέγραψαν ρεκόρ τουρνουά σχεδόν στις περισσότερες κατηγορίες.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του James Patrick Dixon II σούταρε με ποσοστό 62%, μάζεψε 37 ριμπάουντ παραπάνω (62-25), μοίρασε 39 ασίστ, έκανε 17 κλεψίματα και 11 τάπες, πέτυχε 44 πόντους στον αιφνιδιασμό, 40 από λάθη αντιπάλου και 94 μέσα από τη ρακέτα! Συν τοις άλλοις, είχε στην 4η περίοδο 45 πόντους με 18/25 σουτ και ξετίναξε το σύστημα αξιολόγησης (+208), ενώ για 4ο σερί ματς δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να προηγηθούν ούτε μία φορά στο σκορ!

Ο Ruben Dominguez δεν έχανε σουτ ούτε για πλάκα (πέτυχε 24 πόντους με 6/6 τρίποντα, 3/3 δίποντα) και οδήγησε την Ισπανία στη νίκη επί της Αυστραλίας με 86-73. Οι Ισπανοί ευστόχησαν σε 12/29 τρίποντα (έναντι 5/20 των “μπούμερς), κέρδισαν τις μάχες των αιθέρων (43-28 τα ριμπάουντ), πέτυχαν 22 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα μετά το 13’. Με ένα σερί 11-0 οι “ρόχας” ξέφυγαν με 54-39 στο 23’ και από εκεί και πέρα η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 9 πόντους. Ίσα ίσα που ανέβηκε μέχρι και το +16 (72-56 στο 33’) Για την ιστορία, η Ισπανία νίκησε την Αυστραλία σε Παγκόσμιο Κύπελλο U19 για πρώτη φορά μετά το 1999 και έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες στα μεταξύ τους παιχνίδια!

Λίγο έλειψε να γίνει το μεγάλο μπαμ στο Ντάουγκαβπιλς, εκεί όπου η Σερβία τα… χρειάστηκε μέχρι να καταβάλει την Ιαπωνία με 89-86. Η ομάδα του Zoran Lukic είχε το προβάδισμα για 37’29’’, κέρδισε με άνεση τις μάχες των ριμπάουντ (49-36) και σούταρε με ποσοστό 50,7%. Ωστόσο, έκανε 18 λάθη (από τα οποία δέχτηκε 20 πόντους) και δεν μπόρεσε ποτέ να δημιουργήσει διαφορά μεγαλύτερη των 11 πόντων (43-54 στο 26’). Ευτυχώς γι αυτήν, είχε τον Nikola Jovic. Ο 18χρονος γκαρντ/φόργουορντ πέτυχε 17 από τους 28 πόντους του στην 4η περίοδο (τους 15 εξ αυτών στα τελευταία έξι λεπτά), βοηθώντας την ομάδα του να υπερκεράσει το εμπόδιο των μαχητικών Ιαπώνων, που έχασαν και τρίποντο για την παράταση 3’’ πριν από το τέλος.

Πριν από δύο χρόνια στο Ηράκλειο το Μάλι είχε αποκλείσει τους Γάλλους στους “4”. Αυτή τη φορά, λοιπόν, ήταν η σειρά της Γαλλίας να πάρει εκδίκηση. Και ηχηρή μάλιστα. Οι “μπλε” σάρωσαν την πρωταθλήτρια Αφρικής 86-52 στον εναρκτήριο αγώνα της φάσης των “16”, έχοντας 13 κλεψίματα και 29 πόντους από τα 25 λάθη που έκανε το Μάλι. Η Γαλλία έκλεισε την 1η περίοδο με σερί 10-0 και με ένα νέο ξέσπασμα (12-0) στα μέσα της 3ης περιόδου, εκτόξευσε τη διαφορά στους 27 πόντους (66-39 στο 30’). Η ομάδα του Frederic Crapez έκανε περίπατο από εκεί και πέρα απέναντι σε ένα κάκιστο Μάλι, που είχε 2/18 τρίποντα και 2/25 σουτ εκτός ρακέτας.

Δια περιπάτου προκρίθηκε στους “8” και η Λιθουανία, η οποία… ισοπέδωσε το Ιράν 96-53, μετατρέποντας εξ αρχής το παιχνίδι σε μονόλογο. Η ομάδα του Gediminas Petrauskas ήταν πολύ εύστοχη (15/32 τρίποντα, 54,8% συνολικά), σημείωσε 25 πόντους στον αιφνιδιασμό και είχε το προβάδισμα για 39’47’’, αφού προηγήθηκε από το 5ο λεπτό 15-2 και ανέβασε τη διαφορά μέχρι και τους 45 πόντους στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (96-51). Το πολύ άστοχο Ιράν, από την άλλη, τελείωσε το ματς με ποσοστό 25,4% και 6/32 τρίποντα.

Ο Καναδάς δεν χρειάστηκε να παίξει καν το καλύτερό του μπάσκετ, προκειμένου να ξεπεράσει εύκολα το εμπόδιο του Πουέρτο Ρίκο με 86-56. Η ομάδα του Paul Michael Weir σούταρε με χαμηλά ποσοστά (42,9%) και υπέπεσε σε 19 λάθη, ωστόσο κυριάρχησε με τη δύναμή της, είχε το προβάδισμα για 39 λεπτά και ξέφυγε ακόμα και με 40 πόντους διαφορά στο 34’ (81-41).

Η άμυνα της Σενεγάλης… έσπαζε κόκαλα στη Ρίγα. Η δευτεραθλήτρια Αφρικής κράτησε την οικοδέσποινα Λετονία στο 25,4% και παρότι δεν ευστόχησε σε ούτε ένα τρίποντο (είχε 0/14), έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη με 57-44. Η Σενεγάλη είχε μάλιστα το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό (38’11’’ για την ακρίβεια) και ξέφυγε ακόμα και με 14 πόντους διαφορά στο 38’ (55-41), παίρνοντας έτσι την πρόκριση στους “8” για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Διαβάστε εδώ το πανόραμα της 1ηςτης 2ης και της 3ης ημέρας.