Με μία έκπληξη άρχισε το Παγκόσμιο Κύπελλο Εφήβων (U19) στη Ρίγα και στο Ντάουγακβπιλς της Λετονίας. Τη σημείωσε η Αργεντινή, η οποία ανέτρεψε διαφορά 17 πόντων (11-28 στο 14’) και νίκησε την Ισπανία 69-68, με τον Juan Francisco Fernandez να σημειώνει τις νικητήριες ελεύθερες βολές 36’’ πριν από τη λήξη. Οι Ισπανοί είχαν την τελευταία κατοχή και την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά το τρίποντο του Alderete ήταν άστοχο.

Σε αντίθεση με την Ισπανία, τα υπόλοιπα φαβορί της πρεμιέρας δεν στραβοπάτησαν. Η Γαλλία πέτυχε 90 πόντους μέσα από τη ρακέτα, μάζεψε 38 ριμπάουντ παραπάνω (64-26) και διέλυσε την Κορέα 117-48, οι Αμερικανοί προηγήθηκαν 28-7 στο 9’ και συνέτριψαν την Τουρκία 83-54 (παρότι σούταραν με ποσοστό 39%), ενώ η Αυστραλία έκανε επιμέρους 36-11 στην 3η περίοδο (έχοντας 8/12 τρίποντα) και νίκησε το Μάλι 97-67. Η Σερβία, από τη μεριά της, επιβλήθηκε του Ιράν με 88-67, κυριαρχώντας κάτω από τα δύο καλάθια (53-31 τα ριμπάουντ).

Επεισόδιο απειλήθηκε στο φινάλε του αγώνα Καναδάς – Λιθουανία, όταν ο Ryan Nembhard σκόραρε 1,2’’ πριν από τη λήξη, γράφοντας το τελικό 80-71, τη στιγμή που οι αντίπαλοί του είχαν σταματήσει να παίζουν. Η ουσία είναι πάντως ότι ο Καναδάς πήρε δίκαια τη νίκη (παρά τους 32 πόντους με 14/18 σουτ του τρομερού Tubelis), ανατρέποντας μάλιστα διαφορά 14 πόντων στο 2ο ημίχρονο (36-50 στο 25’). Οι δύο ομάδες δεν αντάλλαξαν τις καθιερωμένες χειραψίες μετά τη λήξη…

Στα υπόλοιπα ματς της 1ης ημέρας το Πουέρτο Ρίκο ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων στο 2ο ημίχρονο (43-58 στο 29’) και νίκησε τη διοργανώτρια Λετονία 79-75, ενώ η Σενεγάλη νίκησε δύσκολα την Ιαπωνία 76-71 (χάρις σε ένα σερί 12-0 από το 33’ έως το 37’), με τον Ibou Dianko Badji να έχει 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 τάπες!