Σε άλλο ένα “θρίλερ” ενεπλάκη η Ισπανία στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19 της Λετονίας. Μόνο που αυτή τη φορά στάθηκε πιο τυχερή, αφού ο Ruben Dominguez (14 πόντοι) ευστόχησε σε κοντινό σουτ 3,4’’ πριν από τη λήξη της παράτασης και η “φούρια ρόχα” νίκησε τη Γαλλία 60-59.

Σε ένα ματς με μεγάλα σκαμπανεβάσματα οι Ισπανοί ξεπέρασαν το αρχικό 0-10, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-16 στο 8’, αλλά στο 37’ προηγήθηκαν με 52-44, πριν δεχτούν ένα σερί 0-8 στα τελευταία τρία λεπτά. Ο Victor Wembanyama (22 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 6 τάπες) έστειλε το ματς στην παράταση με 1/2 βολές 9’’ πριν από το τέλος και στην έξτρα περίοδο έκανε το σκορ 56-59 με 46,6’’ να απομένουν. Ακολούθησαν όμως 2/2 βολές του Dominguez στα 25,6’’, παράβαση 8’’ από τους Γάλλους και το νικητήριο καλάθι του Ισπανού σταρ στο φινάλε.

Στο άλλο παιχνίδι του 3ου ομίλου η Αργεντινή δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Κορέα, καθώς πέτυχε 72 πόντους μέσα από τη ρακέτα, σούταρε με ποσοστό 58%, ξέφυγε από το 15’ με 44-21 και έφτασε εύκολα στη 2η νίκη της με το επιβλητικό 112-74.

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ

Σπουδαία νίκη σημείωσε η Τουρκία στον 4ο όμιλο, καθώς επιβλήθηκε της Αυστραλίας με 64-62 και ουσιαστικά καπάρωσε τη 2η θέση. Οι Τούρκοι κυριάρχησαν κάτω από τα δύο καλάθια (46-28 τα ριμπάουντ), αλλά δέχτηκαν 25 πόντους από τα 19 λάθη που έκαναν και έχασαν γρήγορα το προβάδισμα που απέκτησαν από νωρίς (2-16 στο 7’). Οι Αυστραλοί προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 15’ (24-21) και οι δύο ομάδες συμβάδισαν μέχρι το δραματικό φινάλε. Εν τέλει το ματς κρίθηκε με το καλάθι του Gorener 21’’ πριν από τη λήξη, αφού το τρίποντο του Daniels στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Περίπατο έκαναν ξανά οι ΗΠΑ στο άλλο ματς. Οι Αμερικανοί συνέτριψαν (και) το Μάλι 100-52, έχοντας για 40 λεπτά το προβάδισμα. Ο ομοσπονδιακός προπονητής James Patrick Dixon II μοίρασε τόσο πολύ το χρόνο συμμετοχής, που και οι 12 παίκτες του έπαιξαν από 13’28’’ έως 20’05’’! Το Μάλι, δε, είναι η απογοήτευση του τουρνουά έως τώρα, αφού σούταρε με 25%, είχε 57,1% στις βολές, δεν απείλησε (πάλι) από μακρινή απόσταση (2/19 τρίποντα) και υπέπεσε σε 26 λάθη.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΜΕ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΟΙ ΣΕΡΒΟΙ, ΔΥΣΚΟΛΑ ΟΙ ΛΕΤΟΝΟΙ

Ένα ξέσπασμα αποδείχθηκε αρκετό για τη Σερβία στο 2ο όμιλο. Η ομάδα του Zoran Lukic έκλεισε την 3η περίοδο με επιμέρους 25-5 στα τελευταία έξι λεπτά, μετέτρεψε το 44-44 (24’) σε 69-49 στο 30’ και νίκησε εν τέλει εύκολα το Πουέρτο Ρίκο 84-64. Στον άλλον αγώνα του ομίλου η διοργανώτρια Λετονία σημείωσε την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση με 58-48 επί του Ιράν, παρότι σούταρε με ποσοστό 30% και βρέθηκε πίσω με διαφορά 12 πόντων στο 17’ (17-29). Ένα σερί 11-0 στα μέσα της 4ης περιόδου έκανε το σκορ 54-42 στο 36’ και μαζί όλη τη διαφορά υπέρ των γηπεδούχων.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΕΥΚΟΛΑ ΟΙ ΚΑΝΑΔΟΙ, ΛΑΧΤΑΡΗΣΑΝ ΟΙ ΛΙΘΟΥΑΝΟΙ

Εύκολο μεσημέρι πέρασε ο Καναδάς στο Ντάουγκαβπιλς, όπου συνέτριψε την Ιαπωνία 100-75 με πρωταγωνιστή τον Bennedict Mathurin (30 πόντοι, 11/15 σουτ) και διπλασίασε τις νίκες του στον 1ο όμιλο. Οι Καναδοί έκαναν 24 λάθη (και δέχτηκαν 26 πόντους από αυτά), ωστόσο δημιούργησαν διψήφια διαφορά στην 3η περίοδο, η οποία έφτασε μέχρι και το +34 στο 34’ (56-90).

Αντιθέτως, η Λιθουανία τα βρήκε σκούρα στο άλλο ματς του 1ου ομίλου, μέχρι να καταβάλει τη Σενεγάλη του τρομερού (πάλι) Ibou Dianko Badji (23 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 4 μπλοκ) με 78-73. Η “Λιέτουβα” σούταρε με ποσοστό 32,8% και έκανε 18 λάθη, εντούτοις είχε σταθερά το προβάδισμα από το 4’ μέχρι το 37’ και προηγήθηκε ακόμα και με 14 πόντους διαφορά στο 21’ (46-32), πριν δει τους Σενεγαλέζους να περνούν μπροστά με 68-69 στο 37’ και με 70-71 στα 46,5’’.

Διαβάστε εδώ το πανόραμα της 1ης ημέρας.