Η Αυστραλία έγινε η πρώτη ομάδα που κοίταξε στα μάτια τις ΗΠΑ στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19 της Λετονίας. Έστω και για ένα ημίχρονο. Στο τέλος πάντως οι Αμερικανοί ήταν η ομάδα που πήρε τη νίκη και μάλιστα εύκολα με 87-66, έχοντας το προβάδισμα για 39’22’’.

Η άμυνα ήταν πάλι το κλειδί για τους Αμερικανούς, οι οποίοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (39-56), έκοψαν 12 σουτ και παρά τα 21 λάθη που έκαναν (δέχτηκαν 25 πόντους από αυτά), δεν είδαν ούτε στιγμή την πλάτη των αντιπάλων τους για 3ο σερί ματς! Η ομάδα του James Patrick Dixon II εκμεταλλεύτηκε άλλο ένα τρομερό ξεκίνημα (0-9 στο 3’), είδε την Αυστραλία να ισοφαρίζει το σκορ στο 19’ (40-40), αλλά “έτρεξε” ένα σερί 0-12 από το 21’ έως το 24’, ξέφυγε με 42-56 και στο 33′ ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 25 πόντους (50-75)

Δεύτερη στον… όμιλο του θανάτου τερμάτισε η Τουρκία, η οποία ζορίστηκε, αλλά κατέβαλε το Μάλι με 58-54, σε ένα ματς με 47 λάθη (27 το Μάλι και 20 η Τουρκία) και συναρπαστικό φινάλε. Οι Τούρκοι, αν και προηγήθηκαν 22-10 στο 8’, είδαν το Μάλι να προσπερνάει με 26-27 στο 17’ και να ισοφαρίζει στο 27’ (36-36). Μέσα στο επόμενο ενάμισι λεπτό, πάντως, η ομάδα του Derviş Guney έκανε ένα σερί 11-0, ξέφυγε με 47-36 στο 27’ και δεν απώλεσε ξανά το προβάδισμα, παρότι το Μάλι μείωσε πάλι σε 56-54 και στο τελευταίο λεπτό έχασε δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσει ή να προηγηθεί, με δίποντο του Coulibaly στα 36’’ και τρίποντο του Kοnate στα 22’’.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΟΙ ΚΑΝΑΔΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΛΙΘΟΥΑΝΟΙ

Ο Καναδάς δεν άφησε πολλά περιθώρια αμφισβήτησης στη Σενεγάλη, τη συνέτριψε 85-56 και κατέλαβε αήττητος την 1η θέση στον 1ο όμιλο. Ο Zach Edey (18 πόντοι, 17 ριμπάουντ) κυριάρχησε κόντρα στον Ibou Dianko Badji (6 πόντοι, 9 ριμπάουντ) στη μονομαχία των σέντερ, όπως και οι Καναδοί συνολικά, καθώς είχαν το προβάδισμα για 39’27’’, πέτυχαν 27 πόντους από λάθη αντιπάλου και προηγήθηκαν ακόμα και με 33 πόντους διαφορά στο 29’ (32-65). Με ποσοστό ευστοχίας 27,8% και 3/20 τρίποντα η Σενεγάλη δεν είχε φυσικά καμία τύχη στο ματς.

Περίπατο έκανε στο άλλο παιχνίδι η Λιθουανία, καθώς προηγήθηκε 10-0 στο 2’, ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 41 πόντους στο 28’ (78-37) και νίκησε την Ιαπωνία 95-63, τερματίζοντας στη 2η θέση του 1ου ομίλου. Η “Λιέτουβα” μάζεψε 30 ριμπάουντ παραπάνω (56-26), έκανε 16 κλεψίματα και σημείωσε 66 πόντους μέσα από τη ρακέτα, ενώ έβαλε και 28 από τα (23) λάθη της Ιαπωνίας.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΤΟ ΙΡΑΝ, ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Η ΣΕΡΒΙΑ

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19 σημειώθηκε στο τελευταίο παιχνίδι της φάσης των ομίλων. Υπεύθυνη γι αυτήν ήταν το Ιράν, το οποίο βασίστηκε στο μακρινό του σουτ (11/26 τρίποντα) και νίκησε το Πουέρτο Ρίκο 81-68, δημιουργώντας ανακατατάξεις στον 2ο όμιλο. Οι Ιρανοί είχαν μάλιστα σταθερά το προβάδισμα μετά το 18’ (30-31), ξέφυγαν με 35-48 στο 24’ και παρότι είδαν το Πουέρτο Ρίκο να ροκανίζει τη διαφορά στο 30’ (50-52), άρχισαν την 4η περίοδο με σερί 0-8 και στο τέλος κυνήγησαν ακόμα και το +17, που θα τους χάριζε τη 2η θέση στον όμιλο.

Τη μεγαλύτερη ανατροπή του τουρνουά έκανε η Σερβία στο άλλο ματς. Η ομάδα του Zoran Lukic ήταν πολύ κακή, σούταρε με ποσοστό 37,1%, προηγήθηκε μόνο για 67 δευτερόλεπτα σε όλο το παιχνίδι και στο 22’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 32-49, στο τέλος όμως νίκησε τη Λετονία 71-70. Ο Stefan Todorovic έβαλε το νικητήριο τρίποντο 9,4’’ πριν από τη λήξη και ο Rodijs Macoha απλά μείωσε με λέι-απ στα 2,9’’ για τους οικοδεσπότες Λετονούς, οι οποίοι είχαν το προβάδισμα για 35 λεπτά, αλλά δέχτηκαν ένα επιμέρους 21-4 από το 22’ έως το 31’ και δεν άντεξαν μέχρι τέλους.

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΣΑΡΩΣΕ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΚΑΙ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕ 1Η Η ΓΑΛΛΙΑ

Μικρό το κακό αποδείχθηκε για τη Γαλλία η ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Ισπανία. Κι αυτό διότι η ομάδα του Frederic Crapez έκανε… μια χαψιά την Αργεντινή (89-52) και κατέκτησε εν τέλει την 1η θέση στον 3ο όμιλο. Οι “μπλε” πήραν τα ηνία της αναμέτρησης χάρις σε ένα σερί 0-10 στην 1η περίοδο και δεν σταμάτησαν να ανεβάζουν τη διαφορά από εκεί και πέρα. Η Γαλλία προηγήθηκε 18-40 στο 19’, 49-79 στο 36’ και κυριάρχησε πλήρως στο γήπεδο χάρις στο μακρινό της σουτ (12/34 τρίποντα), απέναντι σε μία Αργεντινή που σούταρε με ποσοστό 25,6% και είχε 2/16 τρίποντα.

Στο άλλο ματς η Ισπανία χρειάστηκε ένα πεντάλεπτο μέχρι να… ξυπνήσει (βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-2 στο 5’), αλλά από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα (11-12 στο 7’), άφησε σκόνη πίσω της και διέλυσε την Κορέα 99-48, έχοντας προηγηθεί ακόμα και με 53 πόντους διαφορά στο τελευταίο λεπτό (99-46). Η κυριαρχία των Ισπανών αποτυπώνεται εύγλωττα και στη στατιστική, αφού είχαν 22 ριμπάουντ παραπάνω (56-34), 30 ασίστ, 14 κλεψίματα, 32 πόντους από λάθη αντιπάλου και 66 από τον πάγκο τους. Η Κορέα, από την άλλη, είχε 1/22 τρίποντα, συνολικό ποσοστό 25%, 24 λάθη και μόνο 8 ασίστ.

Διαβάστε εδώ το πανόραμα της 1ης και της 2ης ημέρας.