Τι κι αν δεν είδε ούτε για μια στιγμή την πλάτη των Bakken Bears επί 40 λεπτά… Το Περιστέρι χρειάστηκε ένα… ζογκλερικό καλάθι του Ian Miller 2,7’’ πριν από τη λήξη, προκειμένου να καταβάλει την πρωταθλήτρια Δανίας με 85-83 και να σημειώσει την πρώτη νίκη του στον 7ο όμιλο του FIBA Europe Cup.

O Terran Petteway (20 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Περιστερίου (1-1), ωστόσο ο Ian Miller (11 πόντοι) έγινε ο ήρωας της τελευταίας στιγμής, καθώς σημείωσε το νικητήριο καλάθι στο φινάλε, κι ενώ λίγο προηγουμένως (στα 10,6’’ για την ακρίβεια) οι “αρκούδες” είχαν ισοφαρίσει το σκορ (83-83) για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τρίποντο του Michel Diouf!

Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν ακόμα οι Erik McCree (12), Δημήτρης Κατσίβελης (11), Χρήστος Σαλούστρος (10), Chad Brown (10) για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, η οποία λίγο έλειψε να κάνει χαρακίρι στο τελευταίο λεπτό. Το Περιστέρι σούταρε καλά (51,8%) και έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι για 40 λεπτά, αφού προηγήθηκε 11-3 στο 6’, έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με νταμπλ-σκορ (24-12) και διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα του στο 18’ (40-27).

Οι Bakken Bears (0-2) δεν άφησαν πάντως το Περιστέρι να ξεφύγει περισσότερο και στο τελευταίο λεπτό κατόρθωσαν να διεκδικήσουν ακόμα και τη νίκη. Ας όψονται τα λάθη των γηπεδούχων (16, από τα οποία δέχτηκαν 24 πόντους), τα οποία κράτησαν τους Δανούς στο παιχνίδι μέχρι τέλους…

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 40-35, 59-49, 85-83

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): McCree 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Moreira 4, Petteway 20 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μωραΐτης, Χρυσικόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 11 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Brown 10 (9 ριμπάουντ), Σαλούστρος 10 (3 κλεψίματα), Miller 11 (5 λάθη).

Bakken Bears (Sommer): Evans 4 (3 κλεψίματα), Jukic 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Diouf 14 (4/5 τρίποντα), Ongwae 11 (1), Sahlertz, Harris 13, Taylor 6 (11 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Ogungbemi-Jackson 22 (10/10 βολές, 3/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Laerke 1.