Το Περιστέρι έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ για 15 λεπτά. Τα υπόλοιπα 25, πάντως, του κόστισαν τη νίκη στο “Ανδρέας Παπανδρέου”… Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πλήρωσε ακριβά το κακό πρώτο 25λεπτο και στο τέλος ηττήθηκε από την Strasbourg με 76-79, κάνοντας πλέον πολύ δύσκολη την αποστολή του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Με αυτή την ήττα η ομάδα των δυτικών προαστίων έπεσε στο 1-3 και η Strasbourg πήρε στο 3-1, γεγονός που την φέρνει με το ένα πόδι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το Περιστέρι, από τη μεριά του, για να ελπίζει σε πρόκριση, θα χρειαστεί πλέον δύο νίκες επί της VEF Riga (στη Λετονία) και της Rytas Vilnius (στην Αθήνα) και συνδυασμό αποτελεσμάτων στα άλλα παιχνίδια -να μην φτάσει κάποια άλλη ομάδα πλην της Strasbourg τις τέσσερις νίκες.

Ο Steven Gray πέτυχε 16 από τους 18 πόντους του στο 2ο ημίχρονο και μαζί με τον Ryan Harrow (13 πόντοι, 6 ασίστ), τον Jaye Crockett (12 πόντοι, τους 10 στο 2ο ημίχρονο) και τον Marvin Jones (13 πόντοι, 12 ριμπάουντ) ήταν οι παίκτες πάνω στους οποίους στηρίχθηκε ο Αργύρης Πεδουλάκης στο διάστημα που επέστρεψε στο παιχνίδι. Αυτοί ήταν και οι πρώτοι σκόρερ από πλευράς γηπεδούχων, οι οποίοι αν και σούταραν καλύτερα (49,1% έναντι 46,1% της Strasbourg) και έκαναν καλή δουλειά στα ριμπάουντ (30-33) απέναντι σε μία πολύ καλύτερη ομάδα σε αυτόν τον τομέα (μάζευαν 12 παραπάνω σε σχέση με το Περιστέρι στα πρώτα τρία ματς), προηγήθηκαν όλα κι όλα 42 δευτερόλεπτα συνολικά στο ματς!

ΕΠΕΣΕ ΣΕ… ΤΡΥΠΑ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ

Ο Ishmail Wainright πέτυχε 15 από τους 18 πόντους του στο 1ο ημίχρονο και ήταν αυτός που οδήγησε εξ αρχής την πολύ αθλητική γαλλική ομάδα, η οποία μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια στο γήπεδο. Η Strasbourg προηγήθηκε 2-9 στο 4’, 6-15 στο 6’ και με εξαίρεση ένα σερί 10-0 του Περιστερίου που το έβαλε προσωρινά μπροστά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-17), δεν έχασε ξανά το προβάδισμα.

Η ομάδα του Lassi Tuovi ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 19’ (31-41) και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης αιφνιδίασε εκ νέου την ελληνική ομάδα. Στο 21’ ανέβασε τη διαφορά στο +15 (33-48) και λίγο αργότερα στο +20 (35-55 στο 23’). Κάπου εκεί το Περιστέρι γύρισε το διακόπτη. Έστω και αργά, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έβγαλε ενέργεια, το σχήμα με τους τέσσερις Αμερικανούς και τον Σαλούστρο δούλεψε καλά σε άμυνα κι επίθεση, με συνέπεια να ξαναμπεί σταδιακά στο παιχνίδι.

Στο 34’ το Περιστέρι πλησίασε στον έναν πόντο (68-69) και 46,6’’ πριν από τη λήξη ο Gray έφερε το ματς στα ίσια (76-76) για πρώτη φορά από την 1η περίοδο. Οι Γάλλοι είχαν πάντως έτοιμη την απάντηση. Για την ακρίβεια ο Brandon Jefferson, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο στα 12’’, κι ενώ είχε προηγηθεί άστοχο σουτ του Wainright και επιθετικό ριμπάουντ του Colson. Στην επίθεση που ακολούθησε μετά το τάιμ άουτ του Πεδουλάκη, ο Harrow αστόχησε σε τρίποντο, όπως και ο Colson στις βολές που εκτέλεσε μετά το φάουλ που δέχτηκε λίγο πριν από τη λήξη. Με 0,4’’ να απομένουν, πάντως, το Περιστέρι, δεν μπορούσε να κάνει πολλά. Το τρίποντο του Μπουρούση ήταν εντός χρόνου, αλλά δεν είχε καμία τύχη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 58-64, 76-79

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Petteway 2, Μπουρούσης 2, Σαλούστρος 2 (3 κλεψίματα), Βασιλόπουλος 12 (2), McLean, Jones 13 (12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Crockett 12 (2), Gray 18 (3), Harrow 13 (6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μάντζαρης 2 (5 λάθη).

STRASBOURG (Tuovi): Jefferson 9 (2), Cavaliere 5, Lansdowne 12 (1), Izundu 4 (6 ριμπάουντ), Bohacik 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Maille 4, Wainright 18 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Colson 20 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 λάθη).

4. Περιστέρι 1-3

* Το άλλο παιχνίδι του 5ου ομίλου (VEF Riga – Rytas Vilnius) θα διεξαχθεί την Τετάρτη (23/12, 19:00)