Δεν τα κατάφερε παρά το ανταγωνιστικό του πρόσωπο κόντρα στην Porto o Κεραυνός, που λύγισε με 58- 70, και θα βρεθεί εκτός Ευρώπης μετά την περσινή του εξαιρετική σεζόν μέχρι και την τελική φάση του BCL.

Στην πρώτη περίοδο, η Porto ήταν αυτή που εκκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση βρίσκοντας άμεσα ουσία σε επίθεση και άμυνα.
Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν από νωρίς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν σημαντικά προβαδίσματα (2-10), με τον Κεραυνό να κάνει τη δική του αντεπίθεση λίγο αργότερα -και με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 14-7 μείωσε στον πόντο (16-17) λίγο πριν το τέλος.

Από εκείνο το σημείο ουσιαστικά, το παιχνίδι πήγαινε πόντο- πόντο, με τους Πορτογάλους να έχουν μεν μια άτυπη υπεροχή αλλά να μην καταφέρνουν να ξεφύγουν ποτέ με περισσότερους από 5 πόντους (23-28), με τους Κύπριους να βρίσκουν λύσεις χάρις την αμυντική τους υπόσταση -όταν και ανάγκασαν τον «εχθρό» σε 3-13 σουτ. σε 1-5 τρίποντα αλλά και σε 5 λάθη (για 1 ασίστ) στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Porto να πετυχαίνει ξανά buzzer beater τρίποντο -όπως και στο τέλος της πρώτης- για να κλείσει το ημίχρονο στο +3 (28-31).

Μετά την ανάπαυλα, επαναλήφθηκε κάπως το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Πορτογάλους να δημιουργούν μια σταθερή απόσταση κοντά στους 5 και 5 πόντους μέχρι και τα μισά, και τον Κεραυνό να κατορθώνει στη συνέχεια να βρει ρυθμό σε επίθεση και άμυνα -όπου ανάγκασε τον αντίπαλό του σε 4-13 σουτ (1-5 τρίποντα) και 4 λάθη.
Επιθετικά μάλιστα, οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί μέχρι και το 29′ εντός πεδιάς (6-11 σουτ), και κατάφεραν πολύ σύντομα να επιστρέψουν από τα δύο -6 των πρώτων λεπτών.
Ωστόσο, με 7 αναπάντητους πόντους στο ύστατο 1.5 λεπτό η Porto από το πουθενά βρέθηκε στο +7, πριν μειώσει με δύσκολο καλάθι ο Ραζής (43-48), που ήταν εξαιρετικός μέχρι τότε με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4-6 σουτ.

Στην τέταρτη περίοδο όμως, οι «Δράκοι» συνέχισαν το φορμάρισμά τους αποδεικνύοντας την ανωτερότητά τους, και με ένα 5- 10 σερί έφτασαν τρεις φορές σε διψήφια διαφορά μέχρι και το 36′ – με το +11 να αποτελεί τη μεγαλύτερη τιμή της απόστασης (και μάλιστα δις, 45-56 – 50-61).
Στη συνέχεια όμως, οι Κύπριοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση με ένα 4 σερί πόντους για το 54-61, ωστόσο μετά το time out των αντιπάλων τους, η κατάσταση εκτροχιάστηκε ξανά -με τη διαφορά να φτάνει και στο -12 με τρίποντο του Landis 50” πριν το τέλος.

Για τους νικητές, οι κορυφαίοι ήταν οι Landis με 17 πόντους (4-8 τρίποντα), 3 ασίστ και Kloof με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ.
Για τους ηττημένους, ξεχώρισαν κυρίως οι Morrison με 17 πόντους (8-13 σουτ), 7 ριμπάουντ και Burns με 14 πόντους (3-12 δίποντα), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 28-31, 43-48, 58-70

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.