Η Σλοβενία μόλις έγραψε ιστορία στο Κάουνας και δεν θα μπορούσε να το κάνει χωρίς το μεγάλο αστέρι της. Ο Luka Doncic πραγματοποίησε μεγαλειώδη εμφάνιση στον τελικό του προολυμπιακού τουρνουά του Κάουνας και οδήγησε τη Σλοβενία στη νίκη επί της Λιθουανίας με 96-85 και στην παρθενική συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες!

Και τι δεν έκανε ο σούπερ σταρ των Dallas Mavericks… Έβαλε 31 πόντους (με 12/18 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 4/5 βολές), μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ και ήταν για 40 λεπτά όσο πιο… προκλητικός μπορούσε απέναντι στο λιθουανικό κοινό, που κατέκλυσε το στάδιο και τον… έλουσε με αποδοκιμασίες αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα. Τίποτα όμως δεν μπορούσε να σταματήσει τον Doncic και τη Σλοβενία του.

Τη διαφορά στον τελικό του Κάουνας δεν την έκανε όμως μόνο ο Doncic, αλλά και τα τρίποντα. Οι Σλοβένοι βρέθηκαν πάλι σε σπουδαία βραδιά, τελείωσαν το ματς με 13/31 τρίποντα και η ευστοχία τους από μακρινή απόσταση ήταν αυτή που τους επέτρεψε να ξεφύγουν στο σκορ από τις αρχές του 2ου ημιχρόνου.

ΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΤΩΝ ΣΛΟΒΕΝΩΝ

Έπειτα από ένα άκρως ανταγωνιστικό 1ο ημίχρονο (με 12 αλλαγές προβαδίσματος και 10 ισοπαλίες) οι Σλοβένοι μπήκαν στο γήπεδο… πυροβολώντας κατά βούληση. Πέτυχαν τρία διαδοχικά τρίποντα σε ενάμισι λεπτό, μετέτρεψαν το 52-52 σε 52-61 και στο 24’ ξέφυγαν και με 59-71. Κάπου εκεί η Λιθουανία αντέδρασε, έκανε ένα σερί 10-0 και μείωσε τη διαφορά στο 28’ (69-71), αλλά οι Σλοβένοι απάντησαν άμεσα.

Στα επόμενα τέσσερα λεπτά η ομάδα του Aleksander Sekulic σημείωσε 14 αναπάντητους πόντους και εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (69-85 στο 32’). Μία διαφορά που διατήρησε χωρίς άλλα προβλήματα μέχρι τέλους, πανηγυρίζοντας έτσι μία ιστορική επιτυχία για το σλοβενικό μπάσκετ.

Πέρα από τον Doncic, πολύ καλοί ήταν και οι Vlatko Cancar (18 πόντοι), Jaka Blazic (16 πόντοι) και Mike Tobey (13 πόντοι), ενώ από πλευράς Λιθουανίας ξεχώρισαν οι Arnas Butkevicius (14 πόντοι), Jonas Valanciunas (14 πόντοι) και Mantas Kalnietis (14 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 24-28, 52-52, 69-80, 85-96