Η Villeurbanne κατάφερε να επιβιώσει στη ματσάρα του Game 5 των τελικών και επικρατώντας εν τέλει με 84-82 στην παράταση να ανακηρυχθεί η φετινή πρωταθλήτρια Γαλλίας σε μια συγκλονιστική σειρά κόντρα στην επίσης EuroLeagueάτη Monaco!

Αν και οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ήλεγχαν απόλυτα την κατάσταση στο πρώτο μέρος προηγούμενοι ακόμα και με 17 πόντους προς τα τέλη της πρώτης περιόδου και έκλεισαν σε διψήφια κλίμακα το ημίχρονο, οι Μονεγάσκοι κατόρθωσαν μέσω της αποτελεσματικότητάς τους σε άμυνα και επίθεση να τουμπάρουν σταδιακά το ματς και να αρχίζουν να περνούν και μπροστά στο σκορ από τις απαρχές της τέταρτης περιόδου.

Στα τελευταία λεπτά, το ματς εξακολουθούσε να πηγαίνει πόντο πόντο, με τον Jones (8 πόντοι, 1 ριμπάουντ) να δίνει το προβάδισμα στην ASVEL, μόνο για να απαντήσει άμεσα για το 72-71 ο Bacon στην αμέσως επόμενη φάση (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).
Στη συνέχεια μάλιστα, οι οικοδεσπότες σπατάλησαν την επίθεσή τους και ο Diallo με 2-2 βολές έγραψε το 71-74 λίγο πριν το φινάλε!

Σε μια πολύ κρίσιμη στιγμή, ο Gist (4 πόντοι, 3 ριμπάουντ) στάθηκε ιδιαίτερα ψύχραιμος στη γραμμή των βολών και με 2-2 μείωσε ξανά στον πόντο (73-74), αλλά το πιο σημαντικό καλάθι της συνάντησης το πέτυχε ο Okobo λίγο αργότερα, όταν με γκολ φάουλ κόντρα στον Mike James ισοφάρισε 75-75 2” πριν το τέλος.
Ωστόσο, -ο μεταγραφικός στόχος της Monaco– σπατάλησε τη βολή και απέτυχε να χαρίσει το πρωτάθλημα στη νυν ομάδα του…

Στην παράταση, η Villeurbanne κράτησε την Monaco στο απόλυτο 0 (0-3 σουτ, 0-1 τρίποντο) και στην απέναντι όχθη βρήκε ένα τρίποντο από τον Howard και ένα δυναμικό drive από τον Okobo και έφτασε έτσι στο +5 (80-75) μετά από αρκετή ώρα.
Ωστόσο, ο σύλλογος του Πριγκιπάτου απάντησε άμεσα και με καλάθι του Bacon κάτω από το καλάθι με ανάποδο λέι απ στο ανοιχτό γήπεδο μείωσε ακόμα και στον πόντο (80-79) στο 44′, ενώ ο James τον έφερε και μπροστά στο σκορ (80-81)!

Στην αμέσως επόμενη φάση όμως, η ASVEL απάντησε με νέο τρίποντο του Howard που έμεινε ελεύθερος ελέω της μεγάλης προσοχής των αντιπάλων στο drive του Okobo (83-81), με τον James, παρόλο που χτύπησε στα πόδια τον Gist και κέρδισε φάουλ για βολές, να σπαταλάει μια κρίσιμη βολή 37” πριν το τέλος (83-82)…

Η Monaco ωστόσο δεν τα παρατούσε και έκλεψε άμεσα τη μπάλα μετά το άσχημο iso του Jones, o Lee βρέθηκε μόνος του με το καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο αλλά ο Howard του χάρισε ένα μεγαλοπρεπέστατο μπλοκ για να διατηρήσει το +1 της ομάδας του!
Στη συνέχεια της φάσης, ο Okobo πήγε στη γραμμή των βολών αλλά έχασε 3/4 βολές (84-82)… Ωστόσο μέχρι τέλους δεν άλλαξε τίποτα, με την Villeurbanne να ανεβαίνει ξανά στο γαλλικό θρόνο για 21η φορά στην ιστορία της!

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 43-33, 54-53, 75-75
Η παράταση: 84-82

ASVEL: Okobo 20 (2), Fall 14, Howard 15 (2), Lighty 9 (1), Jones 8, Knight 8 (2), Osetkowski 5 (1), Gist 4, Strazel 1
Monaco: Diallo 14, James 16 (2), Bacon 14, Motiejunas 11, Boutsiele 9, Lee 8 (1), Thomas 8 (1), Westermann 2