Η Ανδόρα είχε διασυρθεί μεσοβδόμαδα από την Βαλένθια αλλά στην έδρα της, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, επιβλήθηκε της Φουενλαμπράδα με 79-69 ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της στην ACB σε 1-1. Η Φουενλαμπράδα παρά τις προσπάθειες του Εγιένγκα (25 πόντους, πρώτος σκόρερ του αγώνα) ξεκίνησε την χρονιά στο ισπανικό πρωτάθλημα με 0/2 και τα… σύννεφα πάνω από τον πάγκο του κόουτς Κουσπινέρα έχουν αρχίσει να πυκνώνουν.

Η Τενερίφη υπέστη ήττα σοκ από την Μπιλμπάο εντός έδρας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος αλλά αυτό μάλλον… της έκανε καλό, καθώς έπαιξε με πάθος στην έδρα της Μάλαγα και απέδρασε με ένα τεράστιας σημασίας διπλό από την Ανδαλουσία. Από την άλλη η Μάλαγα διανύει περίοδο κρίσης με το ξεκίνημα της στο Ισπανικό πρωτάθλημα να είναι τραγικό (0/2). Το ημίχρονο μπορεί να έληξε 41-38 για τους γηπεδούχους, αλλά η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική για την έκβαση του αγώνα με τους παίκτες της Τενερίφης να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 11-27 και να ξεφεύγουν με 52-65. Όσο και να προσπάθησε η Μάλαγα το νερό είχε μπει στο αυλάκι και η Τενερίφη πήρε ένα σπουδαίο διπλό με 80-88. Ο Φινλανδός γκάρντ, Σάσου Σαλίν πέτυχε 24 πόντους ενώ ο Ντιέζ άγγιξε το double-double με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ για τους νικητές.