Στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της αλλά και την τρίτη συνολικά στους φετινούς Τελικούς της VTB United League έφτασε το απόγευμα της Πέμπτης (2/6) η Zenit, η οποία κέρδισε ξανά την CSKA Moscow του Δημήτρη Ιτούδη (82-63) και ισοφάρισε τη σειρά σε 3-3 αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ τόσο με 0-2 όσο και με 1-3!

Η κύρια αλλαγή στο μομέντουμ της συνάντησης έλαβε χώρα στα μέσα περίπου της 2ης περιόδου, όταν η αρμάδα της Αγίας Πετρούπολης κατόρθωσε να τρέξει ένα μεγάλο 22-7 σερί κάνοντας το -7 (16-23) +8 (38-30) μπαίνοντας ξανά στα ηνία της νίκης.
Σ’ αυτό το δεκάλεπτο μάλιστα, η απόσταση των δύο αντιπάλων ήταν τεράστια, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν γενικά 11 παραπάνω πόντους, 4 παραπάνω ασίστ, 3 λιγότερα λάθη αλλά και 2 παραπάνω κλεψίματα -με την αρμάδα του Xavi Pascual να πατάει γκάζι και στο δεύτερο ημίχρονο και φτάνοντας σε πολλά διψήφια προβαδίσματα να ισοφαρίσει μια σειρά που έμοιαζε χαμένη!

Για τους νικητές, ο Jordan Mickey συνέχισε να είναι ασταμάτητος στα φετινά Playoffs μετρώντας σήμερα 17 πόντους (7-10 δίποντα, 1-3 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ, ενώ τρομερός ήταν και ο Tyson Carter με 10 πόντους (4-7 σουτ, 2-4 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 17 λεπτά παρουσίας!

Από την άλλη μεριά, οι Nikola Milutinov και Alexey Shved ήταν ξανά οι κύριοι αλλά και μοναδικοί πρωταγωνιστές των Μοσχοβιτών με 14 πόντους έκαστος (5-7 δίποντα, 2-5 τρίποντα) αλλά και 14 ριμπάουντ αθροιστικά…

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 39-23, 59-48, 82-63

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.