Τεράστιο διπλό της Badalona μέσα στο Palau Blaugrana, με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν την σειρά στα ίσα και να αντιδρούν με τον καλύτερο τρόπο μετά την εύκολη ήττα του πρώτου αγώνα. Οι νικητές ήταν ανώτεροι από το πρώτο ημίχρονο, αλλά η εικόνα που είχαν στο παρκέ δεν αντικατοπτρίστηκε από την έκταση του πλεονεκτήματος που είχαν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια (40-42). Η τρίτη περίοδος ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία, καθότι η Badalona πάτησε το πόδι στο γκάζι και με ένα επιμέρους 13-23 πήρε διαφορά 12 πόντων (53-65), κόβοντας τα πόδια του συγκροτήματος του Jasikevicius. Στην συνέχεια οι νικητές διατηρούσαν εύκολα το προβάδισμα με τους γηπεδούχους να κάνουν μία μίνι αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά για να πλησιάσουν όσο το δυνατόν περισσότερο.

Ένας πρώην πλήγωσε την Barca, διότι ο Ante Tomic που φόρεσε για πολλά χρόνια την φανέλα των Blaugrana ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του με 24 πόντους και 5 ριμπάουντ. Βέβαια πήρε σημαντικές βοήθειες κι από άλλους παίκτες, καθώς οι Bassas, Feliz και Parra ήταν κι αυτοί στην πρώτη γραμμή με 13, 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους εξαιρετικός ήταν ο Καλάθης που σημείωσε 15 πόντους, έχοντας παράλληλα 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Exum να τον ακολουθεί με 12 πόντους. Διψήφιοι επίσης ήταν και οι Mirotic, Abrines, Ηayes με 11,11 και 10 πόντους αντίστοιχα αλλά αυτή η πεντάδα παικτών δεν στάθηκε ικανή για να αποφύγει η Barcelona την ήττα.

Tα δεκάλεπτα: 26-27, 40-42, 53-65, 81-87