Το 1-0 πέτυχαν σχετικά εύκολα η «Φενέρ» και η Νταρουσάφακα, που δεν αντιμετώπισαν προβλήματα νικώντας με 92-76 και 72-67 την Τόφας και την Μπάνβιτ αντίστοιχα.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα διατηρούσε το προβάδισμα, αλλά οι φιλοξενούμενοί της διατηρούσαν την επαφή τους με το σκορ ως το 30′ (64-60). Η ομάδα του «Ζοτς», όμως, κάνοντας επιμέρους σκορ 15-5 ξέφυγε με 79-65 στο 35′ και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Ο Κώστας Σλούκας σημείωσε 13 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της Φενέρμπαχτσε, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Γιαν Βέσελι (12π.), Τζέιμς Νάναλι (11π.), Λουίτζι Ντατόμε (11π.) και  Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (10π.). Ο Βασίλιε Μίτσιτς πέτυχε 13 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ από την πλευρά της Τόφας

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-37, 64-60, 92-76.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έβαλε τις βάσεις της νίκης της στην τρίτη περίοδο, όταν κι έκανε επιμέρους σκορ 22-11 και ξέφυγε με 58-43  στο 30′. Η Μπάνβιτ στο τέταρτο δεκάλεπτο επιχείρησε να αντιδράσει, αλλά η αντεπίθεσή της δεν ολοκληρώθηκε.

Οι Μπραντ Ουαναμέικερ (22π.), Ντάιρις Μπέρτανς (18π.) και Ουίλ Κλάιμπερ (7π., 11ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων, για τους οποίους διακρίθηκε και ο Σκότι Ουίλμπεκιν (14π., 4ρ., 4ασ.). Ο Γκάσπερ Βίντμαρ (14π., 14ρ.) ξεχώρισε από την πλευρά της Μπάνβιτ

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 36-32, 58-43, 72-67.