Οι φετινοί Πρωταθλητές Ευρώπης στον πρώτο εντός έδρας ημιτελικό του τούρκικου Πρωταθλήματος έκαναν ότι ήθελαν απέναντι στην Νταρουσάφακα και έκαναν το 1-0 μετά την νίκη τους με 94-72!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε το πάνω χέρι από το πρώτο ημίχρονο (40-32) και στο δεύτερο 20λεπτο έστησε ένα πραγματικό «πάρτι» απέναντι στους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ. Το τελικό σκορ (94-72) ήταν τιμητικό για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι δεν εμφανίστηκαν στο δεύτερο μέρος στο παρκέ. Ο δεύτερος ημιτελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη (31/5).

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο αρχηγός Μαχμούτογλου με 18 πόντους, οι Κάλινιτς-Ούντο με 12, ενώ ο Κώστας Σλούκας είχε 7 πόντους, ισάριθμες ασίστ και 3 ριμπάουντ. Από την Νταρουσάφακα ξεχώρισε ο Κλάιμπερν με 16 πόντους.