Με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να πραγματοποιεί μια από της κορυφαίες εμφανίσεις όχι μόνο της φετινής σεζόν αλλά και της καριέρας του γενικότερα, η Lietkabelis κατάφερε να περάσει στο νήμα από την έδρα της Juventus επικρατώντας στην παράταση με 94-93, φτάνοντας στην 12η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα Λιθουανίας.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας γκαρντ τελείωσε τον εν λόγω αγώνα με 25 ολόκληρους πόντους (3-7 δίποντα, 4-6 τρίποντα, 7-7 βολές), 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, όντας ο κορυφαίος παίκτης των νικητών!
Μάλιστα, ήταν αφενός πρώτος σκόρερ της ομάδας του και αφετέρου δεύτερος και τρίτος σε ριμπάουντ και δημιουργία αντίστοιχα, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι κατά 3 πόντους στα 39 λεπτά που πάτησε παρκέ (επίσης κορυφαία επίδοση)!

Έτσι, ο νεαρός περιφερειακός συνέχισε την πολύ μεστή σεζόν του, ενώ αξίζει να αναφερθεί παράλληλα το γεγονός πως πέτυχε τους 11 από τους 25 πόντους του στην 4η περίοδο αλλά και την παράταση, ενώ με δύο τεράστια τρίποντα 1.5 λεπτό μόλις πριν το απόλυτο φινάλε μετέτρεψε το 88-82 σε 88-88, οδηγώντας την Lietkabelis σε ένα τεράστιας σημασίας διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-37, 54-52, 76-76
Η παράταση: 93-94

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.