Ο Crvena Zvezda ήταν ανώτερος καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, πήρε διψήφια προβαδίσματα κι έφτασε σχετικά άνετα στην νίκη επί της Partizan, με συνέπεια να φτάσει στην νίκη και να κάνει το 2-2 στην σειρά. Υπό αυτό το πρίσμα ο τίτλος του πρωταθλητή της ABA League θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι, το οποίο θα λάβει χώρα στην “Stark Arena“. Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισε ο Campazzo με 21 πόντους και τέσσερις ασίστ, ενώ σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε και ο Dobric με 14 πόντους και επτά ριμπάουντ.

Oι γηπεδούχοι ήταν πολύ συμπαγείς αμυντικά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με συνέπεια να βρίσκουν ρυθμό και στην επίθεση και να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (20-13). Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε αρκετά πιο ισορροπημένο, ωστόσο οι “ερυθρόλευκοι” του Βελιγραδίου εξακολουθούσαν να έχουν τα ηνία της αναμέτρησης και οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο +8 (32-24). Το σύνολο του Ivanovic δεν περιορίστηκε εκεί, αφού κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ και πήρε διαφορά 17 πόντων, την οποία βέβαια μείωσαν οι “ασπρόμαυροι” στα τέλη της τρίτης περιόδου (49-39). To συγκρότημα του Obradovic προσπαθούσε να κάνει την απόλυτη ανατροπή και πλησίασε στους πέντε (56-51), εντούτοις ο Crvena Zvezda παρέμεινε ψύχραιμος, πήρε διαφορά  οκτώ πόντων (62-54) στα 120΄’ και “κλείδωσε” την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 32-24, 49-39, 68-56