Η Bayern «μπλόκαρε» εντελώς στην 4η περίοδο και η Alba το εκμεταλλεύτηκε, νικώντας με 86-73 και κάνοντας το 1-0 στους τελικούς της BBL.

Το σύνολο του Andrea Τrinchieri ήταν λίγο καλύτερο σε συνολική απόδοση των δύο ομάδων απόψε, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Το παιχνίδι γενικά δεν ξέφυγε για καμία απ’ τις δύο ομάδες, με τη μεγαλύτερη διαφορά που πήραν οι δύο ομάδες -μέχρι την 4η περίοδο- να είναι 5 για τους γηπεδούχους και 6 για τους φιλοξενούμενους.

Οι «Βαβαροί» ξεκίνησαν με τρίποντο την 4η περίοδο (61-65), αλλά από ‘κεινο το σημείο μέχρι και το τέλος του αγώνα «μπλόκαραν» εντελώς. Αρχικά, στο επόμενο τρίλεπτο οι Βερολινέζοι «έτρεξαν» σερί 11-0, παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων (72-65), και μετά από ένα τρίποντο που μεσολάβησε έκαναν εκ νέου σερί 7-0, φτάνοντας την απόστασή τους απ’ τους αντιπάλους τους σε διψήφια πλαίσια (79-68), με 3′ ν’ απομένουν για τη λήξη. Εκεί δόθηκε και η «χαριστική βολή» στους φιλοξενούμενους, που με την τεράστια επιθετική δυστοκία τους στην 4η περίοδο δεν έβγαλαν αντίδραση. Χαρακτηριστικό αυτού το 25% στα σουτ εντός παιδειάς στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ στις προηγούμενες περιόδους μετρούσαν 50%, 57% και 46% αντιστοίχως!

Σε πολύ καλή μέρα ο Zoosman (14 πόντοι, 4/5 τρίποντα, 2 κλεψίματα), με τον Lo να σκοράρει 13 πόντους και να βοηθάει πολύ στην ανατροπή, παρά τα 4 λάθη του. Πάλευε μόνος του ο Obst (17 πόντοι) για την ομάδα του Μονάχου. Δεύτερος και τελευταίος διψήφιος ο Weiler-Babb, με 10 πόντους, αλλά και 6 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 22-20, 40-43, 61-62, 86-73.