Mία πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε η Ulm του Jaka Lakovic, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Alba Berlin με 73-71 στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα ημιτελικά του γερμανικού πρωταθλήματος. Koρυφαίος για την νικήτρια ομάδα ήταν ο Οsetkowski, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 16-20, ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν εντός αγωνιστικού χώρου, με αποτέλεσμα να κλείσουν την τρίτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 8 πόντους.

Ωστόσο, ένα επιμέρους 2-10 της Ulm στα τελευταία λεπτά στάθηκε ικανό να αλλάξει την μορφή του παιχνιδιού, με την ομάδα του Σλοβένου άλλοτε παίκτη του Παναθηναϊκού, να πανηγυρίζει μία πολύ σπουδαία νίκη.

Όσον αφορά τον κορυφαίο της αναμέτρησης, ο Οsetkowski ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 21 πόντους (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 6/6 βολές). Παράλληλα μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ σε 30:52. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Obst που πρόσθεσε άλλους 14.

Στον αντίποδα ξεχώρισαν οι Siva με 15 και Fontecchio με 14.