Με δυνατή προπόνηση έμοιαζε η αναμέτρηση της CSKA με την Avtodor στο Saratov. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 22 πόντων και έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη με 98-82, την 6η συνεχόμενη στη VTB League.

Έξι παίκτες σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων για την CSKA (10-2), με τους Johannes Voigthmann (15 πόντοι, 7/10 σουτ), Ivan Ukhov (15 πόντοι, 3.4 τρίποντα) και Alexander Khomenko (14 πόντοι) να ξεχωρίζουν, ελλείψει του Mike James, ο οποίος προστέθηκε στις απουσίες των Daniel Hackett και Will Clyburn. O Nate Mason ξεχώρισε από πλευράς Saratov (6-6), έχοντας 31 πόντους με 10/14 σουτ και 6 ασίστ.

Η CSKA σούταρε με εκπληκτικά ποσοστά στο πρώτο ημίχρονο (14/19 δίποντα, 8/12 τρίποντα, 7/8 βολές), μάζεψε διπλάσια ριμπάουντ (18-9) και στις αρχές της δεύτερης περιόδου άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ (24-36 στο 13’), κλείνοντας το πρώτο μισό της αναμέτρησης με διαφορά 22 πόντων (37-59).

Τι κι αν χρειάστηκε 4,5 λεπτά για να σημειώσει τον πρώτο της πόντο στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 21-15… Η Avtodor δεν έριξε ποτέ τη διαφορά κάτω από τους 12 πόντους (62-74 στο 31’). Αντιθέτως, η CSKA, εκμεταλλευόμενη την απόλυτη κυριαρχία της κάτω από τα δύο καλάθια (42-27 τα ριμπάουντ), ανέβασε τη διαφορά ξανά στο +20 (64-84 στο 35’).

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 37-59, 58-74, 82-98.