Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε το απογευματινό παιχνίδι με την Gran Canaria η Barcelona, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 19-4 και είναι μια νίκη πάνω με ματς λιγότερο από την δεύτερη Real, την οποία υποδέχεται σε τρεις εβδομάδες. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν την κακή τους πορεία στην ACB, καθώς υποχώρησαν στο 11-12 και βρίσκονται εκτός της ζώνης των play-off (δέκατη θέση).

Διακριθέντες για τους νικητές ήταν οι Abrines (20 πόντους, 5/6 τρίποντα) και Mirotic  (15 πόντους σε 13’ συμμετοχής). Ακόμη γέμισε την στατιστική του ο Καλάθης στα περίπου 15’ που αγωνίστηκε, αφού πέτυχε 6 πόντους, μοίρασε 7 ασίστ, έκανε τρία κλεψίματα και μάζεψε 3 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους διασωθέντες ήταν ο Balcerowski με 16 πόντους κι ο Pustivyi με 10.

Οι Καταλανοί μπήκαν αποφασισμένοι από την αρχή, ούτως ώστε να κλειδώσουν το ματς και έκλεισαν την πρώτη περίοδο, όντας μπροστά με διψήφια διαφορά (28-16). Τα πάντα τελείωσαν στην δεύτερη περίοδο, στην οποία οι Blaugrana έκαναν ένα επιμέρους (33-12) κι ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με το σκορ στο 61-28. Το συγκρότημα του Jasicevicius όπως ήταν αναμενόμενο κατέβασε ρυθμό κι έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να ηττηθούν με κάτω από 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 61-28, 79-55, 98-80