Tην παραμονή της στην Liga Endesa εξασφάλισε η Bilbao, η οποία επικράτησε στην τελευταία αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος της Badalona με 94-73. Πολύ καλή παρουσία είχε για τους νικητές ο Γιάννης Αθηναίου.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν περισσότερο τη νίκη, κάτι που φρόντισαν να καταστήσουν σαφές από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Βέβαια η πρώτη περίοδος έληξε με 19-15 υπέρ της πρώην ομάδας του Kerem Kanter, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Βάσκοι κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, φτάνοντας σε μία εύκολη επικράτηση. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 34-14, μετατρέποντας το τελευταίο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία.

Κορυφαίος για την νικήτρια ομάδα ήταν ο Jenkins, o οποίος σημείωσε 13 πόντους με 1/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα και 2/2 βολές. σε 15:03. Εξαιρετικός ήταν και ο Γιάννης Αθηναίου ο οποίος πρόσθεσε άλλους 11, με 2/4 τρίποντα. Στον αντίποδα ξεχώρισε ο Brodziansky με 24 και 4/7 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 41-30, 75-44, 94-73