Η Lietakabelis έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 απέναντι στην Rytas έπειτα από το προχθεσινό της break και πλέον χρειάζεται ακόμη μία εκτός έδρας νίκη και παράλληλα να μην ηττηθεί ξανά στην έδρα της για να πάρει τον τίτλο. Η Rytas έφτασε δικαιότατα στην επικράτηση έχοντας τον έλεγχο από το ξεκίνημα, ενώ ξεκίνησε να ανεβάζει ακόμη περισσότερες στροφές από το 2ο δεκάλεπτο, παίρνοντας διαφορά επτά πόντων στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και επιμέρους 8-17 στην τρίτη περίοδο πήραν προβάδισμα 16 πόντων (49-65), τελειώνοντας την υπόθεση νίκη. Στην τελική ευθεία του αγώνα οι νικητές αποσπάστηκαν ακόμα και με 22 πόντους (58-80), που ήταν κι η έκταση νίκης .

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Uleckas με 24 πόντους και 6/7 τρίποντα, με τον Butkevicius να ακολουθεί με 17. Eπίσης εξαιρετική εμφάνιση του Normantas με 14 πόντους, ενώ στο ύψος του στάθηκε κι ο γνωστός μας από τις δύο θητείες του στην Κύμη Vaidas Kariniauskas με 9 πόντους και 3 ασίστ. Στον αντίποδα πάλεψε η τριάδα Maldunas, Radisevic και Giedraitis με 14, 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης έμεινε σε ρηχά νερά με 4 πόντους και 1/4 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 41-48, 49-65, 66-88