Η αήττητη πορεία της ΑΕΚ διακόπηκε απότομα στο “La Meilleraie”, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για τον 3ο όμιλο του Basketball Champions League. Εκεί όπου η Cholet υποχρέωσε την Ενωση στην πρώτη της φετινή ήττα έπειτα από 9 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη με 79-70, σε ένα ματς που η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου “πήγαινε” μια χαρά για τρεις περιόδους, αλλά κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι Keith Langford (22 πόντοι) και Yanick Moreira (19 πόντοι, 12 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι των “κιτρινόμαυρων”, οι οποίοι κόλλησαν επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο (πέτυχαν μόνο 27 πόντους μετά την ανάπαυλα), έχασαν τις μάχες των ριμπάουντ (33-23) και έχασαν την ευκαιρία να βάλουν το ένα πόδι από σήμερα στα Playoffs του BCL.

Η ΑΕΚ δημιούργησε διαφορά οκτώ πόντων (τη μεγαλύτερή της στο παιχνίδι) με 2,5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη της τρίτης περιόδου (51-59), ωστόσο δεν σκόραρε ξανά στα επόμενα 4,5 λεπτά, δέχτηκε ένα σερί 11-0 και στο 32’ είδε την πλάτη των Γάλλων με 62-59. Αυτό ήταν. Η ομάδα του Erman Kunter  δεν έχασε ξανά το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Ίσα ίσα που η Cholet έκανε ένα σερί 8-0 στα τελευταία τρία λεπτά (με το τρίποντο του Stockton και το κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Fofana που έκανε το σκορ 77-68 στο 39′, να αποτελούν τη χαριστική βολή) και έφτασε έτσι στην πρώτη της νίκη στο BCL έπειτα από τρεις (εκτός έδρας) ήττες.

Η πεντάδα που σχημάτισαν οι Vafessa Fofana (22 πόντοι), Gregor Hrovat (14 πόντοι), Michael Stockton (14 πόντοι, 6 ασίστ), Aaron Jones (9 πόντοι) και Lasan Kromah (10 πόντοι, 4 κλεψίματα) οδήγησαν όλο το βράδυ την γαλλική ομάδα, η οποία είχε το προβάδισμα σχεδόν όλο το πρώτο ημίχρονο (ξέφυγε και με 29-19 στο 12’) και σούταρε μάλιστα με 64%, αλλά… κατόρθωσε να βρεθεί πίσω στο σκορ με 40-43 μετά το απίθανο εκτός ισορροπίας τρίποντο του Γκίκα στην εκπνοή του 20λεπτου.

* Μόνο 4’02” χρησιμοποιήθηκε από τον Ηλία Παπαθεοδώρου ο νεοφερμένος Moses Kingsley, που είχε 0/2 δίποντα, 1 κόψιμο και -9 στο δείκτη “+/-“.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-43, 58-59, 79-70

CHOLET (Kunter): Fofana 22 (8/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Hrovat 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Stockton 14 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Kromah 10 (4 κλεψίματα), Jones 9, Makoundou, Diarra 2, Blakes 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Moreira 19 (9/15 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Langford 22 (8/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Maciulis 7 (1), Ζήσης 0/5 σουτ, Γκίκας 10 (2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Γιάνκοβιτς 4, Κατσίβελης 2, Χρυσικόπουλος, Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος 6 (2), Kingley.

Διαβάστε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

* Στο άλλο παιχνίδι η Hapoel Holon επικράτησε εκτός έδρας της Tsmoki-Minsk με 75-71, ανακατεύοντας κάπως τον 3ο όμιλο. Επί της ουσίας έχει πλέον τον πρώτο λόγο, καθώς μετράει δύο νίκες επί της ομάδας από τη Λευκορωσία. Η ΑΕΚ παραμένει βέβαια 1η και χρειάζεται ουσιαστικά άλλη μία νίκη για να προκριθεί στα Playoffs της διοργάνωσης.