Οι τελικοί της Αδριατικής Λίγκας ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο με ένα αρκετά δυνατό (προς το τέλος του κυρίως) παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι ο τελικός νικητής του αγώνα με 82-78 και να κάνει το 1-0 στην σειρά των τελικών.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με μικρές εναλλαγές στο σκορ και ισχνά προβαδίσματα αλλά προς το τέλος του ημιχρόνου ο Ερυθρός πήρε ένα καλό προβάδισμα της τάξης των 5 πόντων (44-38) με το οποίο πήγε και στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε με την φόρα από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πήρε ένα σοβαρό προβάδισμα 8 πόντων (63-55) με το οποίο μπήκε στην τελευταία περίοδο.

Στην τέταρτη περίοδο παρότι ο Ερυθρός βρέθηκε στο +9 (76-67) 2:30 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα η Buducnost εν τέλει γύρισε και έφτασε μέχρι και το -2 (80-78) δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα αλλά η εμπειρία του Ερυθρού μίλησε και εν τέλει πήρε την νίκη και το 1-0.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Loyd, Dombric και Davidovac με 23, 23 και 16 πόντους αντίστοιχα.