Σε ένα συναρπαστικό και γεμάτο ανατροπές παιχνίδι ο Ερυθρός έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών απέναντι στην Buducnost και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για τον τίτλο και την έξοδο στην Euroleague.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίχτες του Ερυθρού ήταν κυρίαρχοι και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλο τους έχοντας συχνά διψήφιες διαφορές και πήγαν στα αποδυτήρια με την διαφορά στο +14(55-41)

Το σκηνικό άλλαξε βέβαια στο δεύτερο ημίχρονο με τους Μαυροβούνιους να βγάζουν αντίδραση να επιστρέφουν στον αγώνα και να περνάνε ακόμα και μπροστά μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ στο +7 υπέρ τους(63-70).Η τέταρτη περίοδος ήταν μια πραγματική μάχη σώμα με σώμα με την εμπειρία των παιχτών του Ερυθρού όμως να μιλάει στα κρίσιμα σημεία και ως εκ τούτου να παίρνουν την νίκη και να κάνουν το 2-0 στην σειρά των τελικών.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Dombric,Loyd και Nnoko με 27,16 και 15 πόντους αντίστοιχα.