Έστω και δύσκολα, ο Ερυθρός Αστέρας την έκανε τη δουλειά του και στο 2ο τελικό της Αδριατικής Λίγκας. Οι “ερυθρόλευκοι” δημιούργησαν διψήφια διαφορά από την 1η περίοδο, κρατήθηκαν σφιχτά από αυτήν και νίκησαν την Partizan 85-81, κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

Ένα σερί 14-0 στην πρώτη περίοδο βοήθησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 19-9 στο 6’ και να μπουν σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση. Ο Ερυθρός Αστέρας απομακρύνθηκε με 29-16 στο 10’, με 45-33 στο 18’ και άντεξε στην αντεπίθεση της Partizan, η οποία προσπέρασε για λίγο στο 34’ με 66-68 και στο 35’ με 69-71. Ένα τρίποντο του Kalinic έβαλε πάντως τον Ερυθρό Αστέρα πάλι μπροστά στο σκορ (72-71) και από εκεί και πέρα δεν έχασε ξανά το προβάδισμα.

Ο Nikola Kalinic (25 πόντοι, 6/8 βολές, 2/4 δίποντα, 5/5 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν και οι Luka Mitrovic (14 πόντοι), Nikola Ivanovic (12 πόντοι) και Austin Hollins (11 πόντοι).

Ο Aleksa Avramovic (21 πόντοι), ο Matthias Lessort (18 πόντοι), ο Dallas Moore (14 πόντοι) και ο Zach LeDay (11 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ από πλευράς Partizan, η οποία ήταν πολύ πιο ανταγωνιστική από το 1ο παιχνίδι, ωστόσο έχασε στις λεπτομέρειες.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 47-40, 62-53, 85-81