Η CSKA Moscow ήταν εν τέλει η ομάδα που κατάφερε να επικρατήσει στο ρωσικό φιλικό με την Zenit St. Petersburg (75-64) -την οποία και ανάγκασε στην πρώτη της φετινή ήττα στην preseason– και να πάρει με αυτόν τον τρόπο μια άτυπη εκδίκηση για τον διασυρμό της πριν από 5 ημέρες με 73-100.

Μετά από μια μάλλον μουδιασμένη πρώτη περίοδο -που περιείχε μόλις 23 κοινούς πόντους και πάμπολλη αστοχία- η «ρωσική αρκούδα» κατόρθωσε με κύριο όπλο την αμυντική της υπόσταση να αναβαθμίζει συνεχώς τα προβαδίσματά της και να προηγείται 5 διαφορετικές φορές με 13 πόντους και ακόμα 2 με 15, απόσταση στην οποία έκλεισε εν τέλει το ημίχρονο (39-24), με τους φιλοξενούμενους του γενεθλιάζοντος σήμερα Xavi Pascual να μένουν στο πενιχρό 24% εντός πεδιάς και στο ακόμα πιο φτωχό 22% από τη ζώνη του τριπόντου.

Μετά την ανάπαυλα — και έπειτα από ένα σερί της τάξης του 11-3 από την αρμάδα του Δημήτρη Ιτούδη που έστειλε τη διαφορά στους 21 πόντους — η Zenit βρήκε τα πατήματά της και χάρις σε ένα υπέρ της 15-4 επί μέρους σκορ, κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο με μονοψήφια απόσταση (9, 55-46), δείχνοντας αρκετή όρεξη στο αμυντικό πλαίσιο, όπου κράτησε την CSKA στους 16 πόντους.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο όμως, οι Μοσχοβίτες ανάκαμψαν ύστερα από τον ρυθμό των φιλοξενούμενων και εκκινώντας με 11-5 το δεκάλεπτο έφτασαν στο +14 (66-51) και έκτοτε δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, με το τελικό +11 να πιστοποιεί την ανωτερότητά τους στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 39-24, 55-46, 75-64