Ο Φεβρουάριος μόνο καλά δεν έχει μπει για την CSKA, η οποία δέχεται τη μία… ηχηρή σφαλιάρα μετά την άλλη σε EuroLeague και VTB League. Μία εβδομάδα, λοιπόν, μετά την ιστορική ήττα στην Πολωνία από τη Zielona Gora (για πρώτη φορά στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων), η CSKA ηττήθηκε εντός έδρας από την εσθονική Kalev με 102-107, κόντρα στην οποία μέχρι σήμερα μετρούσε 14 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στη VTB League!

Ο Darrun Hilliard (38 πόντοι), ο Mike James (19 πόντοι) και ο Joel Bolomboy (15 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της CSKA (10-4), η οποία… έμπαζε πάλι από παντού στην άμυνα ελλείψει των Milutinov, Clyburn και Shengelia. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δέχτηκε για πρώτη φορά πάνω από 100 πόντους στη VTB League, από μία ομάδα που δεν είχε σκοράρει ποτέ μέχρι σήμερα πάνω από 88.

Ο Marcus Keene (25 πόντοι, 7/12 τρίποντα, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ), ο Maurice Kemp (24 πόντοι, 10/12 δίποντα) και ο Yanari Joesaar (21 πόντοι, 6/8 τρίποντα) ήταν οι κορυφαίοι της Kalev (3-10), η οποία τελείωσε το ματς με 14/24 τρίποντα και πέτυχε 46 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες απέναντι στην κορυφαία ομάδα της Ευρώπης στον τομέα των ριμπάουντ!

Η Kalev κέρδισε έτσι μόλις το 2ο από τα τελευταία οκτώ παιχνίδια της και υποχρέωσε την CSKA στη 2η σερί ήττα (και 4η στη σειρά συμπεριλαμβανομένης και της EuroLeague), σε ένα ματς μάλιστα που οι Μοσχοβίτες έλεγχαν απόλυτα για σχεδόν 35 λεπτά.

Η CSKA είχε σταθερά το προβάδισμα από το 12’ έως το 35’, προηγήθηκε τέσσερις φορές με 14 πόντους διαφορά στο 2ο ημίχρονο, αλλά η Kalev κρατήθηκε μέσα στο ματς, στο 36′ πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά με 90-92 και επέκτεινε το σερί της μέχρι το 0-11, ξεφεύγοντας με 90-96 στο 37’. Η εσθονική ομάδα άντεξε μέχρι τέλους και σημείωσε έτσι μία ιστορική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 48-41, 79-68, 102-107