Η Armani έπαθε… Virtus και «σκούπισε» και αυτή στα ημιτελικά, παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκρισή της στους τελικούς της Serie A.

Η ομάδα του Ettore Messina μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, με τη Sassari να μην το αφήνει αυτό ανεκμετάλλευτο και να ξεκινάει με ένα +8 στο πρώτο πεντάλεπτο (16-8). Η Armani επέστρεψε, «έκλεισε» την περίοδο στο -2 (17-19) και από ‘κει και πέρα η υπόθεση ήταν μονόλογος. Με τους Μιλανέζους να ξεκινούν με ένα 8-0 στη 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι έχασαν το μυαλό τους, πήγαν σε βιαστικές και βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση, οι οποίες αρχικά τους έβγαιναν σε καλό, γιατί… μπέρδευαν την άμυνα των αντιπάλων τους, αλλά στη συνέχεια υπήρξε ένας μονόλογος του Μιλάνου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +13 για τους φιλοξενούμενους και εν συνεχεία το καλύτερο που κατάφερε η Sassari στα 20′ του 2ου ημιχρόνου ήταν να μειώσει τη διαφορά μέχρι τους και τίποτα περισσότερο (69-87 τελικό σκορ).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Baldasso που ήταν εξαιρετικός απ’ το τρίποντο (18 πόντοι, 5/10 τρίποντα), με τον Rodriguez να σκοράρει 12 πόντους και να δίνει 6 ασίστ. Ακολούθησαν με 11 ο Datome και 10 ο Melli, ενώ ο Hines έμεινε μόλις στους 8 πόντους. Σε μέτρια βραδιά ο Robinson (14 πόντοι), ο οποίος ίσως την επόμενη σεζόν να μην αγωνίζεται στη Sassari. Διψήφιοι επίσης οι Bilan (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Bendzius (11 πόντοι) και Kruslin (11 πόντοι, 6 λάθη).

Δεκάλεπτα: 19-17, 34-47, 53-71, 69-87.