Φορμαρίζεται στο κατάλληλο σημείο η Efes, η οποία πέτυχε τη δεύτερη διαδοχική και ευρεία νίκη στην τρέχουσα διαβολοβδομάδα λυγίζοντας με 86-67 την Virtus Bologna για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκα -κάνοντας έτσι ένα σημαντικό βήμα προς την 8η θέση ανεβαίνοντας πια στο 50% μετά από καιρό (16 νίκες – 16 ήττες).

Το πρώτο μέρος ήταν μια τρομερή μάχη στην ρακέτα μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Zizic (10 πόντοι, 4-5 δίποντα, 2-2 βολές, 3 ριμπάουντ) από τη μια μεριά αλλά και Mickey (11 πόντοι, 5-9 δίποντα) – Bako (6 πόντοι, 3-3 δίποντα) από την άλλη να κυριαρχούν κάτω από τις δύο μπασκέτες προσπαθώντας να καλύψουν την τραγική ευστοχία των ομάδων τους από την περίμετρο (3-15 τρίποντα η Efes – 2-12 τρίποντα η Virtus). Οι Τούρκοι όμως, ακόμα και αν είχαν τους Micic και Larkin σε κάκιστη εκτελεστικά βραδιά με 3 πόντους με 1-4 δίποντα και 0-6 τρίποντα, να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά στον πίνακα του σκορ με 36-27 όντας η καλύτερη ομάδα του γηπέδου.

Το δεύτερο ημίχρονο, σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό σε σχέση με το πρώτο, άνηκε βέβαια εξ ολοκλήρου στην ομάδα του Ataman, η οποία μπαίνοντας με φόρα στην 3η περίοδο ευστοχώντας στα 4 από τα πρώτα 5 της σουτ κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 17 πόντους (46-29) μέχρι και το 26′ τρέχοντας ένα τεράστιο επί μέρους σκορ της τάξης του 10-2. Μάλιστα, το επί μέρους σερί έκλεισε τελικά στο 24-11, με την Efes να κλείνει το τρίτο αυτό δεκάλεπτο στο +22 (60-38) και να καθαρίζει από νωρίς την υπόθεση νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 36-27, 60-38, 86-67

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.