Ήταν η καλύτερη ομάδα από την πρώτη μέχρι την τελευταία ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρών. Η Λιθουανία τη ζόρισε, αλλά δεν μπόρεσε να εμποδίσει την Ισπανία από το να πάρει τη νίκη στον τελικό με 69-61 και να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στην Ποντγκόριτσα, το 3ο στην ιστορία της σε επίπεδο Νέων Ανδρών μετά το 2011 και το 2016.

Η άμυνα ήταν το “κλειδί” για την Ισπανία, η οποία νίκησε για δεύτερη φορά τη Λιθουανία στο τουρνουά (μετά το 75-65 της πρεμιέρας στη φάση των ομίλων) και για 6η στη σειρά σε επίπεδο Νέων Ανδρών! Η ομάδα του Joaquin Prado κράτησε τη Λιθουανία στο 33,8%, έλεγξε από νωρίς το παιχνίδι και είχε κορυφαίο τον Ruben Dominguez (17 πόντοι).

Η “φούρια ρόχα” άρχισε εντυπωσιακά τον τελικό, αφού προηγήθηκε με 2-10 στο 3’, με 10-22 στο 8’ και στο 15’ ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +14 (24-38). Κάπου εκεί οι Λιθουανοί άρχισαν να ισορροπούν το παιχνίδι. Βελτίωσαν πολύ την άμυνά τους, ροκάνισαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και στο 23’ πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 43-42. Ο τελικός μόλις είχε αρχίσει.

Οι άμυνες δυνάμωσαν στο 2ο ημίχρονο και ειδικά στο 4ο δεκάλεπτο κάθε καλάθι έμπαινε με… αίμα. Η Ισπανία είχε πάντως διαρκώς τον έλεγχο, έστω και με 4-5 πόντους διαφορά, όση ήταν και μετά το λέι-απ του Nunez 1’26’’ πριν από τη λήξη, που έκανε το σκορ 61-66. Ένα κοντινό λέι-απ ύστερα από επαναφορά του Allen ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς, αφήνοντας τη Λιθουανία του τρομερού Mantas Rubstavicius (15 πόντοι) στη 2η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 37-42, 55-55, 61-69