Στην EuroLeague η Fenerbahce μοιάζει ασταμάτητη, μετρώντας εννέα συνεχόμενες νίκες. Στο τουρκικό πρωτάθλημα, πάντως, εξακολουθεί να παρουσιάζεται ασταθής. Τελευταίο παράδειγμα η εντός έδρας ήττα από την Tofas με 81-84 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.

Αυτή ήταν η 3η ήττα στα τελευταία έξι παιχνίδια για την Fenerbahce (15-6), που μπήκε στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων (63-54), αλλά δέχτηκε ένα επιμέρους 3-16 στα επόμενα πέντε λεπτά (66-70 στο 35’) και στο φινάλε είδε τον De Colo να χάνει το τρίποντο της ισοφάρισης.

Ο Nando De Colo (24 πόντοι) και ο Dyshawn Pierre (16 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Fener, ενώ από την πλευρά της Tofas (12-9) ξεχώρισαν οι Purcell (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Christon (13 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-39, 63-54, 81-84