Ο πρώτος ευρωπαϊκός τίτλος της χρονιάς πήγε στα χέρια ενός συλλόγου που ιδρύθηκε πριν από 16 χρόνια (το 2015) και μέχρι σήμερα (25/4) δεν είχε κατακτήσει τίποτα στη βραχύβια ιστορία του. Ο λόγος για την ισραηλινή Ironi Ness Ziona, η οποία επιβλήθηκε με 82-74 της πολωνικής Stal στον τελικό του FIBA Europe Cup που διεξήχθη στη Menora Mivtachim Arena του Τελ Αβίβ και έγινε η 5η διαφορετική ομάδα που το κατέκτησε.

Η ομάδα του Brad Greenberg μάζεψε περισσότερα ριμπάουντ (49-40), εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα 9 λάθη της Stal (πέτυχε 17 λάθη από αυτά), είχε 22 πόντους παραπάνω μέσα από τη ρακέτα (38-16) και ήταν αυτή που ξέφυγε πρώτη στο σκορ με 30-42 στο 19’. Το μυστικό της επιτυχίας, πάντως, ήταν η άμυνά της.

MVP O WAYNE SELDEN

Η Stal έφερε τούμπα το ματς στο 3ο δεκάλεπτο και κατόρθωσε να προηγηθεί με 64-55 στο 28’, σκορπίζοντας τη σιωπή στο γήπεδο. Από εκεί και πέρα όμως η Ness Ziona κράτησε την αντίπαλό της χωρίς καλάθι για περίπου οκτώ λεπτά και στο 36’ προηγήθηκε 65-68, χάρις σε ένα επιμέρους σκορ 1-13. Ένα σερί που εν τέλει την οδήγησε και στον πρώτο της τίτλο, με τον Wayne Selden, τον άνθρωπο που της χάρισε στην πρόκριση στον ημιτελικό, να αναδεικνύεται ο MVP του Final Four.

Ο Nimrod Levi (21 πόντοι), ο Braian Angola (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ), ο Wayne Selden (13 πόντοι, 6 ασίστ), ο Lior Carreira (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και ο Jerome Meyinsse (14 πόντοι, 7/9 δίποντα, 13 ριμπάουντ) ήταν οι παίκτες που οδήγησαν την ισραηλινή ομάδα στο τρόπαιο, σε μία κακή βραδιά του Patrick Miller (9 πόντοι, 9 ασίστ, αλλά με 1/12 σουτ).

Ο Jakub Garbacz (19 πόντοι, 6/14 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Stal, η οποία έφτασε στον τελικό του FIBA Europe Cup αήττητη (6-0), αλλά έμεινε στο τέλος από δυνάμεις, κυρίως λόγω της αδυναμίας της να απειλήσει από κοντινή απόσταση (είχε 9/27 δίποντα και 12/37 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 35-42, 65-59, 74-82

Διαβάστε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΤΡΙΤΗ Η ΡΟΥΜΑΝΙΚΗ ORADEA

Στον αγώνα της 3ης θέσης η Oradea έκανε την έκπληξη, αφού νίκησε -και μάλιστα εύκολα- την Parma 85-76, παρότι τελείωσε το ματς με 2/15 τρίποντα και μόνο 5 ασίστ! Η ρουμανική ομάδα είχε κορυφαίους τους Aaron Broussard (21 πόντοι), Giordan Watson (20 πόντοι) και έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση με ένα σερί 18-0 στη 2η περίοδο, που μετέτρεψε το 22-20 (12’) σε 40-20 (16’).

Από τη μεριά της Parma, η οποία πήγε αήττητη μέχρι το Final Four άλλα έφυγε από αυτό 4η και καταϊδρωμένη, δίχως μάλιστα να προηγηθεί ούτε στιγμή στον μικρό τελικό, ξεχώρισε ο Eigirdas Zukauskas (24 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ). Η ρωσική ομάδα κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά των 20 πόντων μέχρι τους τρεις στο 4ο δεκάλεπτο (66-63 στο 35’ και 71-68 στο 36’), ωστόσο δεν ολοκλήρωσε ποτέ το comeback.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 45-28, 61-51, 85-76