Επεισοδιακό ήταν το πρώτο, χρονικά, παιχνίδι του 3ου ομίλου στο Νόβι Σαντ για την 3η ημέρα των FIBA U16 European Challengers. Εκεί η Σλοβενία νίκησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (84-79) την Τουρκία, αφού στο 25’ προηγήθηκε 56-35 και στο 37’ το σκορ ήταν 79-59. Ο Jan Vide (31 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ) ήταν πάλι ο κορυφαίος των Σλοβένων, ενώ πρωταγωνίστησε και στη φάση που προκάλεσε την αποβολή τριών Τούρκων παικτών!

Συγκεκριμένα, με 7’37’’ να απομένουν για το τέλος της 3ης περιόδου και το σκορ 44-34 υπέρ της Σλοβενίας, ο Vide κέρδισε σκληρό (αντιαθλητικό) φάουλ στο ανοιχτό γήπεδο και εκνευρισμένος όρμησε στον Özdoğan, δίχως όμως οι δύο παίκτες να έρθουν στα χέρια. Ωστόσο, τρεις Τούρκοι έφυγαν από τον πάγκο τους (Ersoz, Demirci, Aksu) και παρότι δεν συνέβη κάτι παραπάνω από μερικές σπρωξιές με 2-3 Σλοβένους, οι διαιτητές αποφάσισαν να τους αποβάλουν.

ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ U17 ΚΑΙ ΟΙ ΣΕΡΒΟΙ

Αγκαλιά με την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο είναι (εκτός από τη Σλοβενία) στον 3ο όμιλο και η Σερβία, που συνέτριψε το Βέλγιο 76-48 και παρέμεινε αήττητη. Οι οικοδεσπότες μάζεψαν 25 ριμπάουντ παραπάνω (56-31), έβαλαν 54 πόντους μέσα από τη ρακέτα και ολοκλήρωσαν το ματς με σερί 18-0 στα τελευταία οκτώ λεπτά! Στο άλλο ματς του ομίλου το Ισραήλ σημείωσε την πρώτη νίκη του και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς διέλυσε την Τσεχία 85-55. Οι Ισραηλινοί ξέφυγαν από το 9’ (17-6) χάρις σε ένα σερί 13-0 και έκαναν περίπατο μέχρι τέλους.

Αήττητη παρέμεινε στο 2ο όμιλο η Πολωνία, καθώς ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων στο 2ο ημίχρονο και νίκησε τη Λετονία 79-69, κλείνοντας το ματς με επιμέρους 13-4 στα τελευταία 4 λεπτά. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Κροατία επιβλήθηκε εύκολα της Βουλγαρίας με 78-63, έχοντας σταθερά το προβάδισμα μετά το 3ο λεπτό και οδηγό (πάλι) τον David Pavin (21 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ).

Στον 1ο όμιλο των Σκοπίων η Γαλλία δυσκολεύτηκε, ωστόσο άνοιξε τη διαφορά στην 4η περίοδο (60-46 στο 34’) και επικράτησε της Λιθουανίας με 71-63. Η γαλλική ομάδα ολοκλήρωσε αήττητη (3-0) τη φάση των ομίλων, έχοντας πρώτους σκόρερ τους Killian Malwaya (21) και Zaccharie Risacher (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), γιο του παλιού παίκτη του Ολυμπιακού, Stephane. Στο άλλο παιχνίδι η Ρωσία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Ρουμανία, προκειμένου να πάρει τη νίκη με 67-38 και να τερματίσει 2η.

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΙΣΤΙΝΑ

Στο Challenger 19-25 η Κύπρος σημείωσε την πρώτη νίκη της, καθώς ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων (19-34 στο 19’) και κατέβαλε τη Σλοβακία με 65-61, αποφεύγοντας τουλάχιστον την τελευταία θέση στον 5ο όμιλο. Όσο για την 1η θέση; Αυτή πήγε στη Γεωργία, η οποία νίκησε εύκολα την Ουγγαρία 61-51 με μπροστάρη τον Luka Alavidze (24 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα). Τέλος, η Ουκρανία επικράτησε εύκολα της Ελβετίας με 77-61 και κατέκτησε τη 2η θέση στον 4ο όμιλο.

Στο Challenger 26-31 το Κόσοβο έκανε σμπαράλια (και) το Γιβραλτάρ με 98-19! Ένα ασύλληπτο κουαντρούπλ νταμπλ άγγιξε ο Jon Ismajli (25 πόντοι, 10 ασίστ, 12 κλεψίματα, 8 ριμπάουντ), από πλευράς Κοσόβου, το οποίο κράτησε τον αντίπαλό του στο 12,2% (5/41 σουτ), έκλεψε 36 φορές τη μπάλα, πέτυχε 57 πόντους από τα ισάριθμα λάθη που έκανε το Γιβραλτάρ και δεν δέχτηκε ούτε πόντο στα τελευταία 11 λεπτά, κλείνοντας το ματς με σερί 45-0! Στα άλλα παιχνίδια, το Λουξεμβούργο συνέτριψε τη Μάλτα 75-36 και έκανε το 3/3, ενώ την πρώτη νίκη της πέτυχε η Αλβανία, που επικράτησε σχετικά εύκολα της Μολδαβίας με 67-56. Ο Αλβανός Flavio Roci (15 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα) φλέρταρε με το τριπλ-νταμπλ στο συγκεκριμένο ματς.

TOP 18 CHALLENGERS

Η Ελλάδα και η Βόρεια Μακεδονία αποσύρθηκαν από τον 1ο όμιλο λόγω κρουσμάτων κορονοϊού, όπως και η Ισπανία στο 2ο. Στο Παγκόσμιο Κύπελλο U17 του 2022 θα πάρουν την πρόκριση οι πρώτες δύο ομάδες του 1ου και του 3ου ομίλου και μόνο η 1η από το 2ο.