H Μonaco κυριάρχησε στο παιχνίδι από το δεύτερο δεκάλεπτο κι εντεύθεν, με συνέπεια να ξεπεράσει το εμπόδιο της Metropolitan για δεύτερη φορά (95-88) και να απέχει πλέον μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του τίτλου. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν πλήρως του γηπεδούχους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (15-26), ωστόσο στην συνέχεια η ομάδα του Obradovic ανέβασε στροφές ειδικά στην επίθεση και πήγε στο προηγούμενη με “βραχεία κεφαλή” (50-49).

Ο κλειστός χαρακτήρας του παιχνιδιού παρέμενε αναλλοίωτος και οι Μονεγάσκοι πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα μόλις στο +2 (73-71), ωστόσο στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο διατηρούσαν διαφορές πέντε – οκτώ πόντων και με αυτόν τον τρόπο έφτασαν στην επικράτηση. Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισε ο Loyd με 23 πόντους και έξι ασίστ, ενώ από την άλλη πλευρά προσπάθησαν οι Brown (21 πόντοι) και Wembanyama (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 50-49, 73-71, 95-88