Η Anadolu Efes έγινε η δεύτερη ομάδα μετά την Fenerbahce που εξασφάλισε την παρουσία της στα ημιτελικά του τουρκικού πρωταθλήματος κερδίζοντας την Gaziantep με 67-83.

Στο πρώτο ημίχρονο μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έδειχνε να είναι ντέρμπι με τις δυο ομάδες να είναι χέρι χέρι στο σκορ.Στο δεύτερο δεκάλεπτο αυτό άλλαξε με την Efes να μαζεύει την άμυνα της να δέχεται 7 ποντους και να χτιζει την διαφορά η οποία της έδωσε τον αγώνα.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να γυρίσουν στο παιχνίδι όμως η ομάδα του Ergin Ataman με την εμπειρία της κατάφερε να κρατήσει την διαφορά και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Pleiss, Larkin και Beaubois με 16, 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.