Η Olimpia Milano πραγματοποίησε μία σαρωτική εμφάνιση στα ημιτελικά απέναντι στην Sassari (61-93) ,με συνέπεια να κάνει το 3-0 στην σειρά και να προκριθεί στους Τελικούς Πρωταθλήματος, όπου και θα αντιμετωπίσει πιθανότατα την Virtus Bologna. Οι Λομβαρδοί ήταν οι κυρίαρχοι της αναμέτρησης και από την πρώτο δεκάλεπτο πήραν πλεονέκτημα έξι πόντων (16-22).

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ισορροπήσουν την κατάσταση και πλησίασαν στους πέντε (36-41), ωστόσο η ομάδα του Messina ανέβασε στροφές και πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα στο +13 (53-66). Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν περαιτέρω το πόδι στο γκάζι και έφτασαν σε αυτό το ηχηρό +32. Aπό την πλευρά των νικητών ξεχώρισε ο Napier με 21 πόντους και πέντε ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Shields και Voigthmman με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 36-41, 53-66, 61-93