Η Virtus Bologna μπορεί να έφτασε μία ανάσα από την αυτοκτονία, χάνοντας διαφορά 13 πόντων στην τελευταία περίοδο, αλλά  ήταν πιο ψύχραιμη στην δεύτερη παράταση, με αποτέλεσμα να επικρατήσει εκ νέου επί της Olimpia Milano, να κάνει το 2-2 στην σειρά των Τελικών και να δώσει άλλο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα μετά το αρχικό 2-0 των Λομβαρδών. Η ομάδα του Scariollo έδειξε από την αρχή τα δόντια της, καθότι ήταν κυρίαρχη τόσο στην επίθεση όσο και στα μετόπισθεν και πήρε πλεονέκτημα 10 πόντων (24-14) με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην συνέχεια το συγκρότημα του Messina προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση, αλλά δεν πέτυχε κάτι ιδιαίτερο και οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο -9 (40-31). Η ανάπαυλα βοήθησε αρκετά τους γηπεδούχους, που επέβαλαν ξεκάθαρα τον ρυθμό τους και πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” 13 πόντων (60-47). Οι φιλοξενούμενοι ναι μεν βρισκόντουσαν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά δεν παράτησαν το ματς και πλησίασαν στους τέσσερις (69-65 στα 4:30 πριν την λήξη).

Η αντεπίθεση της Olimpia Milano δεν πτόησε την Virtus Bologna, η οποία ανταπέδωσε με ένα σερί 5-0, πήρε διαφορά εννιά πόντων (74-65) κι έδειχνε να απέχει ελάχιστα από την ισοφάριση. Για ακόμη μία φορά όμως οι Λομβαρδοί δεν είπαν την τελευταία τους λέξη , έφεραν το ματς σε απόσταση μία κατοχής (76-73 στα 67”) και τελικά ισοφάρισαν (76-76) κι έστειλαν το ματς στην παράταση. Σε αυτό το έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο, με συνέπεια ο δραματικός χαρακτήρας του αγώνα να παραμένει αναλλοίωτος και να οδηγούμαστε σε νέα παράταση (80-80). Στο δεύτερο overtime η Bologna απέδειξε ότι είχε περισσότερες δυνάμεις και ψυχικά αποθέματα κι έτσι κατάφερε να φτάσει στην νίκη, που την βάζει για τα καλά στο κόλπο του τίτλου.

Tα δεκάλεπτα: 24-14, 40-31, 60-47, 76-76- 80-80 (1η παράταση), 93-89