Η Zalgiris φιλοξενήθηκε από την Juventus στα πλαίσια της ημιτελικής σειράς του Λιθουανικού Πρωταθλήματος με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια εύκολη νίκη 80-116.

Παρόλα αυτά δεν ήταν όλο το ματς ένα one team show όπως δείχνει το τελικό σκορ μιας και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να προβάλουν την καλύτερη δυνατή αντίσταση απέναντι στους παίχτες του coach Schiller οι οποίοι μέχρι και 3 λεπτά πριν το ημίχρονο ήταν πολύ κοντά με τους αντιπάλους τους αλλά εκεί μίλησε η εμπειρία των “Δράκων” και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο +10(38-48).

Στο δεύτερο ημίχρονο η βενζίνη στο ντεπόζιτο των γηπεδούχων φάνηκε να στερεύει και έτσι οι παίχτες της Zalgiris έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και ως εκ τούτου ήρθε και η άνετη νίκη με 80-116.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Jokubaitis,Walkup και Geben με 19,18 και 16 πόντους αντίστοιχα