Ένα πεντάλεπτο ήταν αρκετό στο Τάλιν για την πρωτοπόρο της VTB League. Η Zenit έκανε ένα σερί 14-0 στην πρώτη περίοδο και συνέτριψε την αδύναμη Kalev 87-51, φτάνοντας τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση. Η ομάδα του Xavi Pascual παρέμεινε παράλληλα στην κορυφή της κατάταξης, μία νίκη πάνω από την CSKA, που νίκησε κι αυτή εύκολα την Avtodor στο Σάρατοβ.

Οι Austin Hollins (14 πόντοι), Will Thomas (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Arturas Gudaitis (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Zenit (11-1), η οποία μετρούσε διαδοχικές ήττες στο Τάλιν. Από πλευράς Kalev (1-8) ο Martin Dorbeck (13 πόντοι) ήταν ο μόνος που σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων σε ένα ματς που έμοιαζε με μονόλογο των φιλοξενούμενων από την αρχή μέχρι το τέλος.

Η Zenit προηγήθηκε 2-17 στο 7’ χάρις σε ένα σερί 0-14 και ανέβασε τη διαφορά τρεις φορές μέχρι το +19 στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης “καθάρισε” το ματς με άλλο ένα ξέσπασμα στις αρχές της τρίτης περιόδου.

Με ένα σερί 0-9 ξέφυγε ακόμα περισσότερο στο 22’ (23-49) και δεν σταμάτησε να ανεβάζει τη διαφορά μέχρι τέλους, φτάνοντας την στη μέγιστη τιμή με το τελικό 51-87.

Τα δεκάλεπτα: 8-22, 23-40, 36-68, 51-87