Η Khimki, που αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον ηγέτη και «μπόμπερ» της, Alexey Shved, ο οποίος είναι στα «πιτς» λόγω τραυματισμού τα βρήκε μπαστούνια στο πρώτο μέρος απέναντι στην Enisey στην VTB League, αλλά στην επανάληψη σοβαρεύτηκε και πήρε την εκτός έδρας  νίκη με 92-77.

Έτσι οι Ρώσοι στρέφονται πλέον στην μεγάλη μάχη με τον Παναθηναϊκό στην Μόσχα στις 2/10 (20:00) στην πρεμιέρα της Euroleague.

H Khimki είχε θέματα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους γηπεδούχους.

Η Enisey πάλεψε το ματς και έβαλε δύσκολα στην προσεχή αντίπαλο του Παναθαναϊκού, που έδειξε στο ξεκίνημα να… ταλαιπωρεί τα στεφάνια από τα 6.75μ. και είχε μόλις 1/11 τρίποντα στην αρχή.

Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ στο 10΄ (23-20), ενώ το ημίχρονο έληξε ισόπαλο (43-43).

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η Khimki αποφάσισε να σοβαρευτεί. Πήρε τα ηνία, βρήκε στόχο από τα 6.75μ. (είχε συνολικά 11/27τριπ. – 40% στο ματς) προηγήθηκε με 68-58 στο 30΄ και έφτασε τελικά στη νίκη με 92-77.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της Khimki ήταν ο Jordan Mickey. O Αμερικανός σέντερ είχε απολογισμό 25 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Λετονός πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Janis Timma είχε 12 πόντους, εώ τους ίδιους πόντους (12) σημείωσε και ο Dairis Bertans (είχε 4/7τριπ.), ενώ 10 πόντους πέτυχε ο Devin Booker.

Τα Δεκάλεπτα: 23-20, 43-43, 58-68, 77-92.