Μετά την ενσωμάτωση του Erick McCollum η Khimki μοιάζει να έχει μεταμορφωθεί προς το καλύτερο. Δέκα ημέρες μετά την πρώτη της φετινή νίκη στην EuroLeague σήμερα (9/11) κατέβαλε και την CSKA με 86-78 στο μεγάλο ντέρμπι της VTB League, υποχρεώνοντας τους Μοσχοβίτες στη 2η ήττα τους σε έξι αγώνες.

Ο McCollum πέτυχε 16 πόντους με 6/11 σουτ στα 28’58’’ που αγωνίστηκε, ενώ είχε και +13 στο “+/-” (το μεγαλύτερο από κάθε άλλον παίκτη), οδηγώντας την Khimki στη 3η νίκη της σε επτά αγώνες στο πρωτάθλημα, παρά τις απουσίες των Booker, Jovic, Monya.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, πάντως, ήταν ο Greg Monroe, ο οποίος σημείωσε 28 πόντους (τους 20 στο δεύτερο ημίχρονο) με 10/17 δίποντα, 8/8 βολές και μάζεψε 10 ριμπάουντ. Καθοριστικός ήταν επίσης και ο Jordan Mickey (13 πόντοι) με τα μεγάλα τρίποντα που πέτυχε στο 2ο ημίχρονο, ενώ κακός ήταν ο Alexey Shved (7 πόντοι, 2/12 σουτ).

Ο Mike James (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και ο Nikola Milutinov (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι καλύτεροι της CSKA, η οποία παρατάχθηκε για πρώτη φορά φέτος πλήρης, προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 9-18 στο 9’ και είχε σταθερά το προβάδισμα από το 5’ έως το 25’. Σε εκείνο το σημείο η Khimki πήρε το προβάδισμα (49-48) έπειτα από πολλή ώρα και με μπροστάρη τον Monroe (και ένα σερί 8-0) ξέφυγε με 64-58 στο 33’.

Η διαφορά ανέβηκε μέχρι το +10 στο 36’ (77-67) για την Khimki, η οποία νίκησε την CSKA μόλις για 21η φορά σε 115 αναμετρήσεις!

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 35-41, 56-55, 86-78