Ένα σουτ έκανε όλη τη διαφορά στο ντέρμπι της ημέρας στη VTB League. Το πέτυχε 0,5’’ πριν από τη λήξη ένας πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ο Nigel Williams-Goss, και η Lokomotiv Kuban απέδρασε από τα περίχωρα της Μόσχας με τη νίκη επί της Khimki με 92-90.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ένας από τους πέντε παίκτες που σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων για τη Lokomotiv (10-6), η οποία είδε μία διαφορά 16 πόντων (39-55 στο 22’) να κάνει φτερά στο δεύτερο ημίχρονο, εντούτοις έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ. Το μεγαλύτερο όλων ήταν φυσικά αυτό που πέτυχε ο Williams-Goss (11 πόντοι) πατώντας τη γραμμή των 6,75μ. στα 0,5’’, κι ενώ ο Sergei Monia είχε ισοφαρίσει λίγο νωρίτερα με τρίποντο στα 7,4’’.

Ένας άλλος πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ο Mindaugas Kuzminskas (24 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ήταν ο πρώτος σκόρερ της “Loko”, της ομάδας που έλεγχε απόλυτα το ματς σχεδόν για 40 λεπτά. Μετά το 3ο λεπτό η ομάδα του Evgeny Paschutin είχε διαρκώς το προβάδισμα, ξέφυγε από το 9’ με 15-25 και διατηρούσε με άνεση μία διψήφια διαφορά μέχρι το 33’ (62-75). Κάπου εκεί άρχισε ο καταιγισμός τρίποντων από πλευράς Khimki (6-7).

Με μπροστάρηδες τους Alexey Shved (27 πόντοι, 10 ασίστ), Jordan Mickey (20 πόντοι) και Sergey Monia (12 πόντοι) η Khimki ισοφάρισε το σκορ τρεις φορές στο τελευταίο ενάμισι λεπτό (85-85, 87-87 και 90-90). Στο τέλος όμως “μίλησε” ο Williams-Goss και η Lokomotiv επέστρεψε στις νίκες.

Πέρα από τον Kuzminskas και τον Williams-Goss, οι άλλοι παίκτες που ξεχώρισαν από πλευράς φιλοξενούμενων ήταν οι Kevin Hervey (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Drew Gordon (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Will Cummings (11 πόντοι) και Mantas Kalnietis (5 πόντοι, 15 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 37-50, 60-67, 90-92